Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa Teknik Üniversitesi kampusunun temelleri atıldı
12 Ağustos 2015 Çarşamba, 08:41
Uludağ Üniversitesi’nden sonra ikinci devlet üniversitesi olarak kentimize kazandırılan Bursa Teknik Üniversitesi’nin (BTÜ) ana kampusunun 
iki yıl boyunca nereye yapılacağı tartışmaları Kestel’de karar kılınmasıyla noktalanmıştı.
Kampusun yapılacağı arazinin içinde kalan vatandaşlara ait bölümün kamulaştırma çalışmaları uzayınca insanların kafasında şu düşünce oluşmaya başlamıştı;
“BTÜ başka bir yere mi kaydırıldı?”
Kestel Belediye Başkanı Yener Acar her fırsatta bunların söylentiden ibaret olduğunu vurgulasa da gözle görünür bir gelişme olmaması kamuoyunda bu yönde algıyı oluşturmuştu.
Neyse ki, geçtiğimiz gün BTÜ Rektörlüğü öncülüğünde kampusla ilgili beklenti ve önerilerin görüşüldüğü çalıştay düzenlendi.
Diğer bir deyişle, BTÜ ana kampusunun temelinden önce kentle birlikte bütünlük sağlayacak ortak aklın temellerinin atılmasıdır.
Çalıştaya, milletvekilleri Cemalettin Kani Torun, Orhan Sarıbal, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Rektör Prof. Dr. Arif Karademir ile konuşmacı olarak davet edilen akademisyenler ve STK temsilcileri katıldı.

Kestel yerleşkesinin yapım aşamasında atılacak her adım ortak akla dayandırılması açısından önemlidir.
Çünkü üniversite kurmak ve mezun vermek önemli ama sonrasında o mezunların iş bulabilmelerini sağlayacak çalışmalar yürütmelidir.
Bunun için Bursa Teknik Üniversitesi yapımından tutun da açılacak bölümlerin belirlenmesine kadar planlanması yapılmalıdır.
Aksi takdirde, üniversite mezunu işsiz gençlerimizin sayısını artırmaktan öteye gidilmeyecektir.
Dileğimiz, projeler üreten, toplum ile arasında duvar olmayan, farklı bir dil kullanılamayan, ulaşılabilir, problem çözen, yüksek lisans programı olan, sanayici ve toplumla aynı dertleri hisseden, mezunları rağbet gören ve istihdam edilen bir teknik üniversite olmasıdır.
Hep söylediğimiz şudur: 
Üniversiteler o kentin geleceğidir.
O halde BTÜ’nün geleceğinin temellerinin atıldığı çalıştaylar bölge halkıyla da paylaşılmalıdır.
Zira, bu denli önemli eğitim yuvası inşa edilirken bölge halkının da aynı paralelde düşünüp, gelişimi sağlanmalıdır.
Aynı şekilde Kestel Belediye Meclisi de alacağı her kararda BTÜ’nün uzun vadede oluşturacağı gelişimin planlamasını iyi yapmalıdır.

CHP Orhangazi’deki hadise, eşbaşkanlık mı?

CHP Orhangazi ilçe teşkilatı önceki gün akşam İlçe Başkanı Sevim Durmuş’un eşi Altan Durmuş’un silahla kulağından vurulması olayıyla sarsıldı.
İddia şöyle;
Altan Durmuş, parti yönetiminin çalışmalarına ilçe başkanı eşini eşbaşkanmış gibi yönlendirerek müdahale ettiği gerekçesiyle olaydan önce parti lokalinde eski ilçe başkanı Mehmet Dalyan ile tartışır.
Daha sonra lokalden ayrılan Altan Durmuş’un bir süre sonra evinden bir el silah sesi gelir.
Olayın polise intikal etmesi neticesi Altan Durmuş’un kendi silahından çıkan kurşunla kulağından yaralandığı iddia edilir.
Haliyle bu durum ilçede bir anda günün konusu haline gelir.
Meselenin içeriğinin kazaen mi yoksa siyasi bir sebepten dolayı başka biri tarafından mı vurulduğu merak konusudur.
Bu yüzden CHP İlçe Başkanı Sevim Durmuş, açıklama yapıp kamuoyunu bilgilendirmelidir.
Aksi takdirde hadise gizlenmeye çalışıldıkça zarar görecek CHP’dir.
Zira, ekimde kongre var…