Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Büyükşehir’den şimdi de salça fabrikası sözü
14 Temmuz 2015 Salı, 07:24
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şu sıralar gittiği her yerde mavi boncuk dağıtıyor…
Belediyecilikte alışılagelmiş temel hizmetlerin dışına çıkıp genelde istihdama yönelik çalışmalarıyla dikkati çekiyor.
Özellikle de kırsal kalkınmayı sağlayıp köyden kente göçü engelleme gayretlerinin kısa vadede hissedilmese de orta ve uzun vadede mutlaka karşılık bulacağı inancındayım.
Kırsal bölgelerimizde yaşayan üreticilerin geçimlerini sağladığı tarımsal alanlarda kullandığı araç gereç ihtiyaçlarını bir süredir karşılamaya çalışan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de domates salçası fabrikası kuracak.
Geçenlerde Yenişehir’in Menteşe Köyü’ne giden Başkan Altepe’ye Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, AK Parti İlçe Başkanı Adnan Kamıl, Belediye Başkan Yardımcısı Zekai Dündar, meclis üyeleri ile Büyükşehir Belediyesi daire müdürleri eşlik etti.
Burada, İl Özel İdaresi döneminde tarımsal üretime destek amacıyla başlatılmış fakat yarım almış soğuk hava deposu inşaatı var.
İnşaatın tamamlanarak aktif duruma getirilebilmesi için bir süredir ne yapılabilinir istişaresi edilmiş.
Netice itibarıyla bölgede en çok yetiştirilen ürünlerden biri olan domates göz önüne alınmış.
Dolayısıyla da Yenişehir’de salça fabrikasının olmaması buranın bu kapsamda değerlendirilmesi yönünde Menteşe Köyü halkının da onayıyla karar verilmiş.
Hep duyuyorduk, Yenişehir’e salça fabrikasının kurulacağını.
Ama bu girişim sadece duymakla kalıyordu.
Şimdi ise Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle hem yarım kalan inşaat tamamlanmış olacak hem de bölgede ihtiyacı duyulan salça fabrikası kurulmuş olacak.

NİÇİN POLİS NOKTASI YOK?

Bursa dün, silahlı saldırı sonucu işlenen cinayetin görüntülerinin sosyal medyada ve haber kanallarında yayımlanmasıyla sarsıldı.
Kimin, niçin yaptığı hepsi bir yana...
Meseleye emniyet yönünden bakıldığında ortaya güvenlik zaafı çıkmaktadır.
Emirsultan ve Ulu Camii’den sonra kentimizde hele ki ramazan ayında en çok ziyaret edilen türbelerin bulunduğu Tophane Meydanı’nda çatışmanın yaşanması inanılacak gibi değil.
Alacak verecek meselesi yüzünden çıkan silahlı çatışmanın yansıdığı görüntülerde, ayağına isabet eden kurşunla yaralanıp yere yığılan kişiye çevredekiler yardım etmeye çalışıyor.
Aynı çatışmada oğlunu vuran kişi de ayağından yaralanınca ölmediğini görüp olay yerine gelen bu kişi, yerde yatan yaralının başına yakın mesafeden bir el ateş ediyor.
Bu da yetmezmiş gibi yaralıya yardım etmek isteyen kişilere de ateş etmek istese de Allah’tan silah tutukluk yapıyor.
O anlar ise cep telefonu kamerasınca saniye saniye görüntüleniyor.
Bir kişinin ağır yaralandığı bir kişinin de yaşamını yitirdiği Tophane Meydanı’ndaki dehşet anları buradaki güvenlik zaafını da gündeme getirmiştir.
Dediğimiz gibi şehrin en çok ziyaret edilen yerinde polis noktasının olmayışı, kimse kusura bakmasın bu olayın oluşumunu tetiklemiştir.
Şayet burada bir  emniyet noktası olmuş olsaydı gözü dönmüş bu kişilerin silahlı çatışmasını önleyici olabilirdi.