Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Büyükşehir’le ilçe belediyelerinin 2.5 yılda geldiği nokta
26 Eylül 2016 Pazartesi, 07:16
Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarının Büyükşehir Belediye Meclisi’nden bir gün önce AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’un her ay başka bir ilçenin ev sahipliğinde düzenlediği değerlendirme toplantısının sonuncusu Orhangazi’de gerçekleşti.
Toplantının amacı Orhangazi’ye yapılan hizmetlerin paylaşımı olsa da konu malum 15 Temmuz gecesi kalkışması ve sonrasındaki gelişmeler.
Nitekim toplantıya 15 Temmuz darbe girişimi ve demokrasi nöbetlerini anlatan sinevizyon sunumuyla başlanmış.
Böyle olması da normal zira FETÖ uzantılarının sızdığı belediyelerdeki tasfiyelere her gün yenileri ekleniyor.
Soruşturmalar şimdilik belediye çalışanları kapsamında sürüyor olsa da bazı belediyelerin üst yönetimlerine uzanacak beklentisi, başkan ve meclis üyeleri arasında endişe yaratıyor.
Her ne kadar ülkenin gündemi FETÖ olsa da devlette devamlılık esastır deyip asıl konumuz olan Orhangazi’deki başkanlar toplantısına dönelim.
Ev sahipliğini üstlenen Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, 2.5 yıllık görev süresinde vaat ettikleri projelerin çoğunu 
hayata geçirirken sosyal belediyeciliği ön planda tuttuklarını video görüntüleri eşliğinde anlatmış.
Çağlayan’ın konuşmasının sonunda herkesin Orhangazi’de yaşamaktan mutlu olacağı ilçe oluşturmak adına destek veren Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etmesi, şu önemli ayrıntıyı gözler önüne sermiştir.
Hatırlanacağı gibi yasalaşma sürecinde bazı kesimlerden tepki gören Büyükşehir Yasası’nın uygulanmasının üzerinden 2.5 yıl geçti.
Bu süre içinde görülüyor ki, ilçe belediyelerinin bütçeleriyle yapmasının mümkün olamayacağı vizyon projeler Büyükşehir Belediyesi imkanlarıyla hayat buluyor.
Mesele bu.

1 kg zeytinin maliyet hesabı


Orhangazi Ziraat Odası, bu yıl da bölge üreticisi için en önemli geçim kaynağı olan zeytin hasadı öncesi 1 kilogram zeytinin maliyet raporunu belirlemiş.

Buna göre yapılan değerlendirmede toprak işleme, gübre, ilaçla mücadele, hasat masrafları ile bu masrafların faiz oranlarının da hesaplanması sonucunda bölgede yetişen 1 kilogram zeytinin maliyetinin 2,99 TL olduğu açıklanmış.

Bu fuara gitmediyseniz, bence gidin


Yılda üç farklı fuarın yapıldığı ilçemiz İnegöl’de önceki gün beşincisi düzenlenen İnegöl Tarım Fuarı kapılarını açtı.
24-27 Eylül günlerini kapsayan fuara, 20 köy muhtarlığının da arasında bulunduğu 103 firma katılım göstermiş.
Tarımla alakalı her türlü tanıtım ve aktivitenin yer aldığı fuara farklı kurum ve kuruluşların da ürün tanıtımı için katılımı hayli yoğun.

Tarımla faaliyet gösterenler için hatırlatmış olalım gitmediyseniz şayet yarın fuarın son günü.

Karacabeyli CHP’li bayanlardan imza kampanyası


CHP Karacabey İlçe Kadın Kolları Başkanlığı’nın Taksim’de düzenlenen ‘Cumhuriyet ve Demokrasi’ mitinginde Kemal Kılıçdaroğlu’nun okuduğu on maddelik ‘Taksim Manifestosu’na destek toplamak için ‘Taksim Manifestosunu Onaylıyorum’ adlı imza kampanyası sürüyor.
Kampanyaya MHP İlçe Başkanı Hüseyin Erol ile birlikte partili üyeler de imza atarak destek vermişler.