Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Cemalettin Torun tekrar aday mı olacak?
03 Aralık 2014 Çarşamba, 07:55
Önce delege seçimleri, ardından ilçe kongreleri şimdi de il başkanlığı süreci AK Parti’nin en önemli gündemi.
AK Parti’nin, ileri demokrasi mantelitesini, Türk siyasetine ivme kazandıracakları yönündeki söylemlerinin parti içinde istişare adını verdikleri uygulamayla pek bağdaşmadığını söylemezsek haksızlık etmiş oluruz.
Delege seçimleriyle başlayan tek liste dayatması, ilçe kongrelerinde de tek aday zorunluluğu iki ilçe dışında olağan şekilde sürüyor.
15 Aralık’ta İnegöl ile son bulacak olan ilçe kongreleri ardından 10 Ocak’ta il kongresi yapılacak.
Tek liste uygulaması il başkanlığı için de geçerli sayılacağından teşkilat içinde kimin aday gösterileceği merak konusu olmuş durumda.
İl Başkanı Cemalettin Torun’un tekrar aday olmayıp milletvekili adayı olması yönünde bir görüş teşkilat içinde hakim.
Ama Torun’un eğilimi bu yönde değil.
Yani il başkanlığını devam etme yönünde kendisinin kararı olduğudur.
Elbette ki, son karar il kongresi yaklaştığında AK Parti Genel Başkanı Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yapılacak görüşmede netlik kazanacaktır.
Dediğimiz gibi Torun’un şahsi düşüncesi il başkanlığına aday olup bu göreve seçilmesidir.
Önümüzdeki bu tabloya bakıp bir sonuç çıkaracak olursak, Cemalettin Torun’un, Başbakan’la yapacağı görüşmede düşüncesinin bu yönde olduğunu aktarırsa ne olur sorusunun yanıtı şudur…
Cemalettin Torun yeniden il başkanı olur.
Ortada fol yok yumurta yokken şimdi bunları niçin yazıyorsunuz  diyecek olursanız ben de size Cemalettin Torun’un kendisinin söylemiş olacağı kadar bir yakınının aktardıklarıdır derim…

SEÇİLEN BAŞKANIN İSTİFA ETMESİ İSTENDİ

Hafta sonu yapılan AK Parti Büyükorhan İlçe Kongresi’nde ortaya çıkan neticenin yankıları sürerken seçimi kazanan Osman Koçdemir, dün il başkanlığına çağrılıp istifa etmesi istendi.
Hatırlanacağı gibi AK Parti Genel Merkezi’nin kongrelere tek adayla gitme yönündeki kararına Mustafakemalpaşa ilçesinden sonra Büyükorhan da uymamıştı.
Hatta Büyükorhan’da genel merkezin aday gösterdiği Nejat Oktay’ın karşısına aday çıkan Osman Koçdemir’in seçimi kazanması rahatsızlık yarattı.
Bu durumu bir an önce düzeltmek isteyen İl Başkanı Cemalettin Torun ile İl Koordinatörü Hacı Turan, dün il başkanlığına çağırdıkları Koçdemir’den istifa etmesini istemiş.
Aksi takdirde de görevden alınacağı söylenmiş.
Henüz dört günlük seçilmiş başkan olmasına rağmen kendisinden böyle bir talebin neye göre istendiğini soran Osman Koçdemir’e verilen yanıt ise tahsilinin yeterli olmadığı öne sürülmüş.
Bir hafta içinde istifa etmediği takdirde parti ilkelerine uymadığı gerekçesiyle görevinden alınacağı söylenmiş.
Şimdi bu durumda Osman Koçdemir’in ne yapacağı merak ediliyor.

BAŞBAKAN'I İZLEYEMİYORUM

Bugün kentimize gelecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun programını maalesef izleyemeyeceğiz…
AK Parti İl Başkanlığı’nca, Davutoğlu’nun programını izlemek üzere davet edilmemize rağmen 27 yıllık meslek hayatımda ilk kez böyle bir uygulamayla karşı karşıya kalıyoruz…
Devlet büyüklerinin Bursa’ya gelişlerinde basın mensuplarının programlarını izleyip görevlerini yapmaları için Başbakanlığa bağlı birim olan Basın-Yayın ve Enformasyon Bursa İl Müdürlüğü’nce akreditasyon yapılır.
Bu doğrultuda akreditasyonumuzu yaptırmak için kurumumuz üzerinden yaptığımız başvurumuz kabul edilmedi.
Gerekçesi ise her kurumdan sadece dört isim Başbakan’ı izleyebilirmiş.
Sönmez Medya’dan iki kameraman ve iki muhabir zaten istenilen kontenjan sayısını dolduruyor.
Her gün siyaset yazan, yerel ve genel politikayı takip eden biz köşe yazarlarının bu kısıtlama yüzünden Başbakan Davutoğlu’nu izleme talebi engellenmiştir.
Bizleri davet edenlere önemle duyurulur…