Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Dereyi geçerken aday değiştirmek bazen iyidir
06 Aralık 2014 Cumartesi, 07:54
Her daim savunduğumuz şey budur.
Pireye kızıp yorgan yakılmasının doğru olmayacağı.
AK Parti’nin şuana kadar yaptığı ilçe kongrelerinde görünen o ki, başladığı gibi bitirilemeyecek…
Nitekim tek listeli delege seçimleri, tek listeli aday çıkarılması yönünde ısrarcı olununca bazen aday tercihinde böyle hatalar kaçınılmaz olabiliyor…
Gelişmeyi başından aktarayım…
AK Parti Kestel İlçe Başkanlığı’na yerel seçimler arifesinde atama ile getirilen Mehmet Gürel’in tekrar aday olmasına karşı çıkan AK Parti İl Başkanlığı, yeni ilçe başkan adayını seçmek için üç isim belirlenmişti.
Bunlar, Necmettin Ekinci, Nesri Demir ve Murat Ay.
Genel merkezin huzuruna çıkarılan üç isimden aday olma ihtimali tahmin dahi edilmeyen Murat Ay gösterildi.
Aslında teşkilatın bir bölümü Necmettin Ekinci’yi isterken il başkanlığı ise il yönetim kurulu üyesi Nesri Demir ismi üzerinde ısrar etmesinde uzlaşı sağlanamayınca genel merkez de üçüncü alternatif isim olan Murat Ay’ı aday göstermiştir.
Bu durum haliyle ilçe teşkilatı içinde kabul görmedi.
Şayet, AK Parti Kestel ilçe teşkilatı Murat Ay’ın adaylığını değiştirebilecek kadar gösterdikleri reaksiyonun yarısını Mehmet Gürel ile devam edilmesi yönünde dik duruş gösterebilselerdi bunların hiçbiri yaşanmazdı.
Velhasıl bugün yapılması planlanan AK Parti Kestel İlçe Kongresi’nin ileri bir tarihe ertelenmesine gerekçesinin özeti şudur;
AK Parti Kestel’de aday konusunda önce Gürel’i tasfiye etmek ardından da Ay’ı aday yapmakla iki kez hata yaptı.
Doğru yaptığı tek şey ise, Murat Ay’ın adaylığını geri çekmesidir.
Bazen de dereyi geçerken aday değiştirilmesi iyidir.

Peki şimdi ne olacak?

Ankara’dan bakarak aday seçmenin bazen de doğru olamayacağının en güzel örneğidir AK Parti Kestel İlçe Başkanlığı olağan kongresinin zorunlu ertelenmesinin gerekçesi...
Peki şimdi ne olacak?
Bakın ben anlatayım ne olacaklarını…
Mehmet Gürel’e, “Biz seni tercih etmemekle hata yaptık, gel adayımız ol” denilmeyeceğine göre, diğer adaylar olan Necmettin Ekinci veyahut Nesri Demir isimleri üzerinde yeniden bir değerlendirme yapılıp genel merkeze çağrılmadan adayın ismini açıklayacaktır.
Adayın ismiyle birlikte     kongre tarihi açıklanacaktır.
Küçük bir tüyo verelim o zaman.
Necmettin Ekinci’nin adaylık için ismi öne çıkmaktadır. 

Delegelerin önünde adaylık tartışması

İznik AK Parti İlçe Başkanlığı’nın yarın yapılacak olağan kongresi öncesi delegelere önceki gece dostluk yemeği düzenlenmişti.
AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’un delegelere hitaben yemekte yaptığı konuşmasında ilçe başkan adayı Mahmut Hersek’e destek verdiğini açıklamasına orada bulunan diğer ilçe başkan adayı Ali Çil tepki göstermiş…
Torun konuşmasında, genel merkezin desteğinin Mahmut Hersek’ten yana olduğunu ifade ederek, “Delegelerin de bu yönde teveccüh göstereceklerine inanıyorum. Daha zamanımız var diğer aday arkadaşımızın da genel merkezin tavsiye kararına uyacağına inanıyoruz”
Şeklindeki sözleri üzerine Ali Çil, oturduğu yerden ayağa kalkıp, “Hocam öyle konuşmayacaksın. Ben adayım. Genel merkezin aldığı sadece tavsiye kararıdır”
Yanıtına İl Başkanı Torun da,“Provokasyon yapma, burası yeri değil. Size yakışanı yapın” diyerek cevap vermiş.
Bu karşılıklı atışmalar yemeğe katılanlar arasında buz gibi hava estirmiş.
Asıl gelişme bu olup bitenlerden sonra yaşanmış…
İl Başkanı Cemalettin Torun ile Ali Çil Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa ile birlikte İznik Marmarabirlik Kooperatifi’ne giderek burada baş başa konuşmaları sırasında da adaylık tartışması devam etmiş.
İznik’te yaşananlar, tartışmaların yarınki kongreye yansıyacağını gösteriyor.