Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Emekliler, emekli olacaklar bunu biliyor musunuz?
23 Ocak 2016 Cumartesi, 08:17
Bilenler vardır mutlaka ama ben de emeklilik başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne gittiğimde öğrendim.
Çevremdeki emekli kişilere sorduğumda anladım ki, çoğu bu konuda yeterli bilgi sahibi olmadığını fark edince yazma gereği hissettim.
Velhasıl, 1 Kasım seçimleri öncesi AK Parti’nin emeklilere vaat ettiği her ay için 100 liralık maaş farkının sadece 2016 yılı için geçerli olduğunu öğrendim.
Yani, emeklilerin maaşlarına getirilen ve de seyyanen adı verilen (Belli bir süre geçerli sayılan eşit miktardaki artış) 100 liralık fark sadece bu yılı kapsıyor.
2017 Ocak ayında emeklinin alacağı maaşında bir önceki yıl verilen 100 lira eksilecek.
Dahası:
31 Aralık 2015’ten önce emekli olmuş ya da emeklilik başvurusunda bulunmuş kişileri kapsıyor.
Bu demek oluyor ki:
2016 yılının içinde emekli olacak kişiler 100 liralık seyyanen maaş farkından yararlanamayacak.
Bu konudaki yorumu, bu ülkenin gerçek sevenleri olarak primini kuruşuna kadar alın teri akıtarak ödeyen ve emeklilik hakkını kazanmış siz emeklilerimize bırakıyorum…

NOT: Bu bilgi SGK Bursa İl Müdürlüğü'nden edinilmiştir

Geleceğin ürünü kivi

Geçenlerde, Orhangazi Ziraat Odası ile Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ilçede Kivi Üretimi ve Geleceği konulu bir panel düzenlenmiş.
Panele katılan konuşmacılar, bölge çiftçisine geleceğin alternatif tarım ürününün kivi olduğu aktarılmış.
Orhangazi’nin zeytinin dışında alternatif ürün arayışları içinde olduğu bir dönemde kivinin öneminin masaya yatırıldığı panele Orhangazi TSO ve Ziraat Odası yöneticilerinin yanı sıra Belediye Başkanı Neşet Çağlayan da katılmış.

Belediye köy arazilerini satışa çıkardı

Gemlik Belediyesi internet sitesinden, Büyükşehir Yasası’yla birlikte belde ve köy statüsünden mahalle statüsüne geçen Kurtul, Gençali, Karacaali ve Umurbey mahallelerindeki taşınmazları satışa çıkardığını duyurdu.
Buna göre 5 Şubat tarihinde Belediye Encümeni huzurunda yapılacak ihale usulü satışta dört mahalledeki zeytinlik, arsa, kafeterya ve bahçe statüsündeki 13 parça yerin satışı gerçekleştirilecek.
Yine mülkiyeti belediyeye ait olan otopark, WC ve bir dükkan da üç yıllığına kiraya verilmek üzere 70 lira muhammen bedelle açık artırma usulü ihaleye çıkarılacak.

Kaç kaymakam bunu yapıyor? 

Daha önce de yazmıştık.
Yasa olarak tüm ilçelerimizde kaymakamların başkanlık ettiği diğer meslek kuruluşlarından kişilerin de yer aldığı İnsan Hakları Kurulu bulunmaktadır.
Bu kurulun görevi insan hak ve özgürlüklerini koruyup kollamaktır.
Bu çok önemli     kuruldan ne yazık ki vatandaşlarımız     haberdar değil.
Bunları neden yazdığıma gelecek olursak, Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı İnsan Hakları Kurulu yeni yılın ilk toplantısında ilçenin belirli yerlerine konulan insan hakları kutularından çıkan dilekçeleri değerlendirmiş.
Şimdi soruyorum;
Kaç ilçe kaymakamı bu sorumluluğunu yeterince yerine getiriyor acaba?