Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Esnaf düşmanı denilen başkanın yaptığına bakın
05 Ocak 2016 Salı, 08:03
Hatırlar mısınız, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, belediye başkanı seçildiği ilk günlerindeki ilk icraatlarındandı.
Belediyenin mülkü olduğu kadar Mudanyalıların da malı olan 62 adet taşınmazın (işyeri) çok cüzi denilebilecek kira bedellerini dahi ödemeyen esnaflara yeni sözleşme yapılmak üzere yıl sonuna kadar geçerli olmak üzere tebligat gönderilmişti.
Sonra ne oldu biliyor musunuz?
“Belediyenin alacağını tahsil etmek sana mı düştü? Esnaf zaten zor durumda”
Diyerek yasal olan bir işlevi yasal değilmiş gibi gösterilerek Başkan Türkyılmaz esnaf düşmanı ilan edilmişti.
Halbuki Mudanyalıların değil de kendi siyasi geleceklerini gözeten geçmiş dönemlerdeki belediye başkanlarının görmezden geldiğini Türkyılmaz görmüş ve gereğini yapmak istemişti.
Hal böyle olunca yılların alışılagelmişin dışında bir davranışla karşılaşan başta Mudanya Esnaf Odası Başkanı Emir Ali Usta’nın hedefi haline getirilmişti Başkan Türkyılmaz.
Geçenlerde Mudanya Belediyesi’nden gönderilen haber metninde üst satırlarda okuduğunuz konuya ilişkin gelişme aktarılıyordu.
Belediyenin yapılan tebligatlar doğrultusunda ihale şartları çerçevesinde mevcut kiracılarla karşılıklı mutabakata varılmış olup sözleşmelerin yenilendiği açıklanıyordu.
Peki ya, Mudanya Belediyesi burada ne yapmıştır…
Yasal sorumluluğunu yerine getirirken halkın çıkarlarını korumuştur…
Şimdi şu sorunun cevabı verilmelidir.
Başkan esnaf dostu mu, esnaf düşmanı mı?

Gençler uyuşturucunun pençesinde

İnegöl Kent Konseyi tarafından ailelere alkol ve madde bağımlılığı hakkında verilen seminerde gençlerin uyuşturucu pençesinde olduğu rakamlarla açıklanmış.
Psikolojik Danışman Mehmet Kılıç, Türkiye’de 87 bin öğrencinin uyuşturucu, 499 bin öğrencinin de alkol kullandığını söylemiş.
Rakamlar gerçekten insanı korkutuyor.
Daha önce de vurguladığımız gibi çocuklarımıza sahip çıkmalıyız.
Aksi takdirde sahip çıkacak dışarıda çok unsur var.

Koç Restoran’ın ihalesi ne oldu?

Konu Mudanya Belediyesi’nin mülklerinden açılmışken bir soru da biz soralım Mudanya Belediyesi’ne…
Mülkiyeti Mudanya Belediyesi’ne ait sahilin en gözde yerinde yıllarca restoran ve otel hizmeti veren Koç Restoran iki ay önce 20 bin lira muhammen bedelle ihaleye çıkarılmıştı.
Koç Restoran’ın ihalesinden bugüne değin akıbetine ilişkin bir açıklama yapılmadı.
Muamma gibi duran ihaleyi kim aldı kaça aldı, bir zahmet birileri açıklasın artık.

Bu da hamsi ve kültür festivali

Gemlik Belediyesi’nin 2016 yılı kültürel etkinlikleri kapsamında ilçede faal durumdaki Giresunlular, Samsunlular, Trabzonlular ve Şavşatlılar kültür ve dayanışma dernekleri ile birlikte organize edilen 1. Geleneksel Gemlik Hamsi ve Kültür Festivali bugün İskele Meydanı’nda start alacak.
Beş gün sürecek festival, 14:00 ile 22:00 saatleri arasında yöresel folklor gösterileri, kemençe ve tulum resitaliyle renklenecek.
Organizasyonun ilk günü olan bugün konuklara İskele Meydanı’nda pişirilecek 1.5 ton hamsi ikram edilecek.