Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Gemlik zeytinine logolu güvence
16 Eylül 2015 Çarşamba, 09:00
Gemlikli zeytin üreticisi yıllardır bunun mücadelesini veriyordu.
Çünkü Gemlik ve çevresinde yetişen zeytinin lezzeti başka hiçbir yerde oluşmuyordu.
Gemlik ikliminin bu özelliği dünya pazarında bilinir, aranır olmuştu.
Nitekim, Gemlik zeytini denilip başka bölgenin zeytini tüketiciye satılıyordu.
Bu kandırmaca yüzünden Gemlik zeytininin geleceği her geçen gün ticari tehlikeye giriyordu.
Gemlik tipi zeytinin geleceğini kurtarmak adına Gemlik Ticaret Borsası’nın başlattığı Gemlik zeytininin diğer zeytinlerden ayırt edilebilmesi için 11 yıldır sürdürülen mücadele sonunda karşılık buldu.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’yla yapılan çalışmalar neticesinde uygulamaya giren Coğrafi İşaret Logosu kullanımı mecburiyeti sağlandı.
Böylece Gemlik zeytini satışı yapanların bundan böyle Coğrafi İşaret Logosu bulundurması şartı getirildi.
GTB Başkanı Özden Çakır, vatandaşların Türkiye’nin neresinden olursa olsun zeytin alırken Gemlik tipi olup olmadığını anlamak için ürünle birlikte gösterilmesi gereken Coğrafi İşaret Logosu’nu kontrol etmelerini istiyor.
Özden, vatandaşın logo bulunan zeytini, kesinlikle Gemlik tipi zeytin olduğunu bilip gönül rahatlığıyla tüketebileceklerini belirtiyor.
Bu uygulama gerçekten de Gemlik ve bölge insanının en önemli geçim kaynağı olan zeytinin ticari itibarını da korumuş olacaktır.
Bu arada ilgili bakanlığa bağlı ilçe tarım müdürlüklerince, zeytin satışı yapılan yerlerde logo kontrolü denetimleri yapılıyor.

Kılıçdaroğlu’nun köfte molası

İş dünyası temsilcileriyle Bursa’da önceki gün bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına herhangi bir açıklama yapmadı.
Ankara’dan her Bursa’ya gelişinde olduğu gibi yine geleneği bozmayan Kılıçdaroğlu, İnegöl’de köfte molası verdi.
Kılıçdaroğlu, burada bekleyen milletvekilleri, il başkanı ve ilçe yöneticileriyle birlikte Zeynel Köftecisi’nde yemek yedi.
Yemek sonrası bir genç Kılıçdaroğlu’nun yanına gelerek selfie çektirmek istemiş.
Birkaç sefer deneme yapan genç, fotoğrafın heyecandan elinin titremesi sonucunda flu çıkması üzerine Kılıçdaroğlu’nun telefonu eline alıp kameranın tuşuna basarak fotoğrafı çekmesi ilginç bir görüntü oluşturmuş. 

Başkandan şoför cevabı

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’ın makam şoförlüğünü kardeşi Salih Yılmaz’ın üstlendiğini dün yazmıştık.
Zaman zaman tehditler aldığı gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığı’na başvuran Başkan Yılmaz’ın, bu görevi kardeşine yaptırtmakla başkasına güvenmediği algısı oluşmuş olacak ki, dün başkan aradı.
Bunun bir tercih meselesi olduğunu, güvensizlik olarak nitelendirilip siyaseten başka yöne çekilmek istenmesinin diğer personellerine haksızlık olacağını aktarmamızı istedi.
Zaten doğru olanın da bu olduğunu biz de aktarmış olalım.