Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Gemlik’e değer katacak
19 Ağustos 2015 Çarşamba, 07:55
Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama birkaç yıl öncesine kadar Gemlik Şehirlerarası Otobüs Terminali yanında bulunan Terma Kaplıca Suyu Tesisleri vardı.
Yıllarca atıl durumda kalan bina daha sonra yıkıldı.
İşte orası Gemlik’in eski meşhur termal kaplıcası.
Gemlik, Termal Kaplıca Suyu Tesisleri’yle geçmişte marka olmuş bir ilçe.
Ama zaman içinde bu özelliğini yitirmiş.
Şimdi burası Büyükşehir Belediyesi’nce yeniden projelendirilmiş.
Çok da iyi olmuş.
İlçedeki billboard’lardan, “Termal Tesisleri Gemlik’e Değer Katacak” şeklinde duyurularak projenin görsel fotoğraflarıyla halka tanıtımı yapılıyor.
Bir süre önce Gemlik’e gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Belediye Başkanı Refik Yılmaz ile birlikte buraya giderek incelemelerde bulunmuş ve kaplıcayı yeniden Gemlik’e kazandırma sözü vermişti.
Böylece Başkan Altepe o günkü sözünü tutmuş oldu.
Yeni yapılacak termal tesise ilişkin detaylar zannediyorum önümüzdeki günlerde ilçe halkıyla paylaşılacaktır.
Velhasıl, termal tesisler tamamlanmasıyla birlikte Gemlik’e değer katacaktır.
Tıpkı geçmişte olduğu gibi…

UNESCO’yu tanıtıyorlar 

Büyükşehir Belediyesi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kabul edilen Bursa Hanlar Bölgesi ile Cumalıkızık Köyü tarihi alanlarına yönelik eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri devam ediyor.
Bursa Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu tarafından sunulacak ‘UNESCO Dünya Mirası Bursa’ konulu bilgilendirme çalışmasına muhtarlar, okul müdürleri, cami imam-hatipleri ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra kamu kurum ve kuruluşları yetkilileri katılıyor.
Konferanslarda, ‘Dünya mirası olmanın kente faydaları nelerdir, miras listesinden çıkarılmak mümkün mü, Bursa’nın UNESCO’ya karşı bundan sonraki sorumlulukları nelerdir?’ gibi sorulara cevaplar aranıyor.
Çok faydalı bir çalışma olacağı kanısındayım.
Nitekim, toplumumuzun büyük bir kesimi Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesinin ne anlama geldiğini bilmiyor.