Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Güneş enerjisi ülkenin geleceğidir
13 Aralık 2015 Pazar, 07:46
Çatı Sanayi ve İş Adamları Derneği’nden gönderilen mail dikkatimi çekince paylaşmak istedim.
Türkiye’de son yıllarda endüstriyel tesislerde uygulanmaya başlayan güneş enerjili çatı sistemlerinin, Türkiye’nin enerji ihtiyacına ekonomik ve çevreci bir çözüm alternatifi olabileceği belirtiliyor.
Şu sıralar Rusya ile yaşanan krizin ardından enerji ihtiyacımızla ilgili kaygıların gündeme geldiği vurgusu yapılan açıklamada, Türkiye’nin benzer durumlarda sorun yaşamaması için kendi enerji ihtiyacını karşılayacak alternatifler oluşturması gerektiği belirtiliyor.
Bunları niçin hatırlatıyor.
Çünkü Türkiye bir güneş ülkesi.
Unutmamalıyız ki, güneş bedava.
Aynı zamanda çevreci bir enerji kaynağı.
Dolayısıyla bu önemli potansiyelin iyi kullanılması vurgulanıyor.
Bu konuda çatıların çok büyük bir potansiyel barındırdığını belirten ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Yavuz şunları söylüyor:
“Bugün Avrupa’da çeşitli ülkelerde endüstriyel ve ticari yapıların teras çatılarına güneş panelleri ile kaplama zorunluluğu geldi. Burada hedeflenen,çatıları verimli bir hale dönüştürmektir. Bizim çatılarımız halihazırda bomboş duruyor. Bunları kullanmak bizim elimizde”
Sistemin ekonomik oluşunu da şöyle özetliyor:“Bunun için ayrıca trafo, enerji iletim hattı gibi yatırım maliyetlerine gerek kalmıyor.20-25 yıl verim ömrü olan sistem, 5-6 yıl içinde kendini amorti ediyor. Türkiye’de binlerce boş çatı var ve ülkenin enerji kaynağı bu çatılarda atıl şekilde bekliyor”
Bunun için ilgili bakanlıkların benzeri konularda yatırımlar için ciddi teşvikleri var.
Ancak, yerli ürün kullanılmasına yönelik neredeyse tamamı yurt dışından getirtilen güneş enerjisi malzemelerinin gümrük vergi kotasının yükseltilmesi sektörü güç durumda bırakmış.
Dolayısıyla devletin kademeli olarak yapacağı yeni düzenlemelerle sektörün önünün açılması bekleniyor 

Oldu mu şimdi?


İki gün önce yazmıştık.
İznik’in toprak üzerinde olduğundan daha fazla tarihi eserin yeraltında olduğunu söylemekten dilimizde tüy bittiğini.
Bunu neden demiştik?
Çünkü, altyapı çalışmaları esnasında ortaya çıkan Roma dönemine ait tarihi eserlerin bulunduğu sokakta çalışmayı tamamlayan İznik Belediyesi’nin daha sonra buraya asfalt dökmesine tepki oluşmuştu.
Bunun üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, talimatıyla söz konusu sokağa dökülen asfalt şimdi kaldırıldı.
Yıllardır İznik’in tarihiyle öne çıkması için bir taraflarımızı yırtarken bu şekilde ülke gündemine gelmesi insana, “Oldu mu şimdi?” dedirtiyor.