Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Hani benim Recebim…
26 Haziran 2016 Pazar, 04:57
BUDO’nun şimdi de Marmara Denizi’nin iki yakasını birleştirecek yeni rotası Mudanya-Büyükçekmece seferlerinin tanıtımı için önceki gün her iki yakada tören yapıldı.
İlk tören Mudanya İskelesi’ndeydi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, iskeleye gelişinde Büyükşehir Belediye Bandosu’ndan yükselen parça şuydu.
Gemilerde talim var bahriyeli yarim var, o da gitti sefere ne talihsiz başım var, hani benim Recebim Recebim, sarı lira vereceğim almazsan karakola gideceğim…
Bu durumdan pek de keyif aldığını başını sallayarak gösteren ve bir süre bandoya eşlik eden Başkan Altepe, konuşmasına her zamanki gibi “evet bugün yine güzel bir gün” diyerek başlayıp hizmetlerinin Marmara Denizi’ne sığmadığına vurgu yaptığı BUDO’yu överken de şöyle diyordu;
“Bir yılda 1 milyon 300 bin yolcu taşıyan BUDO şimdi de Marmara’nın kuzey ve güneyini birleştiren yeni projeleriyle aynı zamanda belediyecilik anlayışını değiştirmiştir”
Törenin ardından Altepe ile bürokratlarının da katıldığı 1.5 saat süren deniz otobüsü yolculuğunun ardından Marmara’nın kuzey kıyısı Büyükçekmece İskelesi’ne ulaşıyoruz.
Bizleri Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ve ilçe protokolü karşıladı.
Büyükçekmece’nin CHP’li Belediye Başkanı Akgün, “Uzakları yakın yapan proje” diyerek başladığı konuşmasında ilçe halkının projeye sahip çıkmalarını istiyordu.
Velhasıl, uzun yolun kısası diyebileceğimiz BUDO’nun bu yeni rotası, Bursalılar’dan daha fazla İstanbulluların işine yarayacak.

Bursa’nın en büyük barajı İnegöl’e


63 milyon liraya ihale edilen barajın 2019 Ekim ayına kadar bitirilmesi hedefleniyor.
İnegöl´ün 2040 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede yapılacak, İnegöllülerin yılın 12 ayında kaynak suyu kullanmasını sağlayacak Hocaköy İçme Suyu Barajı yapımına başlanmış.
Uzunluğu 600 metre, yüksekliği ise 95 metreyle kentimizin en büyük barajı olacak.

Vebali sizde


Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü, Marmara sahil şeridinden ve İznik Gölü çevresinden alınan sezonun ilk numunelerinde, halk sağlığını tehdit edecek herhangi bir risk bulunmadığını açıkladı.
Bu durumda deniz ve göllerimizdeki toplam 24 plaja gönül rahatlığıyla girilebileceğini söylüyor.
“Görünen köy kılavuz istemez” olsa da vebali sorumlularının demekten başka çare yok.

Esnafa bayram müjdesi


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 110 bin esnafa bayram müjdesi verdi.
Tüfenkci, esnafın kredi faizlerinin Ramazan Bayramı’ndan önce silineceğini, borcun kalan miktarının ise yeniden yapılandırılıp taksitle ödenmesinin sağlanacağını söyledi.
Zaten zorda olan esnafın böylece yaklaşık 400 milyon liraya yakın borcu silinecek.