Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Harmancık sizi çağırıyor
26 Ekim 2015 Pazartesi, 05:53
Harmancık’ın Bursa’nın bir ilçesi olduğunu pek çoğumuz bilmiyor.
Halbuki Harmancık Keles, Orhaneli, Büyükorhan gibi dört dağ ilçemizden biri.
Harmancık’ın kentimizin hangi bölgesinde olduğunun en basit tarif şekli şöyledir.
Uludağ’ın ardındaki ilçemiz...
Adını duyduğunuz ama nerede olduğunu bilmediğiniz Harmancık’ı gidip görmeniz adına fırsat yaratmanız için işte size bir sebep…
Harmancık;
Bursa-Balıkesir-Kütahya illerinin kesişim noktasında yer alan, doğa ile iç içe oksijen deposu bir ilçe.
Önemli özelliklere sahip yörenin turizm potansiyelini artıracak kültürel ve doğal değerleri kullanarak bölge ve ülke turizminin çeşitlendirilmesine katkı sağlamak amacıyla Harmancık Eko Turizm tesislerinin uygulanması için bir proje hayata geçirilmişti.
Toplam bütçesi 3 milyonu bulan projeye, 1 milyonu (BEBKA) Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı tarafından hibe desteği verildi.
Çevre düzenleme ve eko turizme uygun ziyaretçilerin konaklayabilecekleri 14 adet 30 metrekarelik ses ve ısı yalıtımı olan klima, mini buzdolabı, TV, sıcak su imkanı bulunan konforlu ahşap evlerin yapımını Bursa Büyükşehir Belediyesi üstlendi.
Tamamen organik yöresel yemeklerin sunulduğu, bir restoran ile ahşap bir müze evi de tesislerde bulunmaktadır.
Yemek ve konaklama ücretleri oldukça makul olup, 15 çeşit yöresel serpme kahvaltı dahil kişi başı konaklama 50 TL.
Şu an profesyonel standartlarda suni çim futbol sahası, paintball, okçuluk, orman içi yürüyüş, koşu ve bisiklet parkurlarının mevcut olduğunu belirten Proje Koordinatörü ve Kültür Müdürü Erkan Bayram, tesisteki mevcut aktivitelere ilave olarak yine hibe desteği alınarak macera parkı, atv motor, dağ bisikleti ve kano gibi ilave aktivitelerle çeşitlendirilecek projenin de kısa sürede hayata geçirileceğini söylüyor.
Tesisin, beklentilerinin üzerinde ilgi gördüğünü belirten Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya proje ile bizzat ilgileniyor.
Söyleyeceğim şudur ki; anlatmakla olacak gibi değil, gidip görmek gerekiyor.

***

Alinur Aktaş: “Ne dediysek o”

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın seçim beyannamesinde yer alan Kültür Sarayı’nın yıkılarak yerine altına otopark üstüne ise meydan yapılacağı yönündeki taahhüdü için çalışmalar başladı.
Kültür Sarayı’ndaki kiracılara yıl sonuna kadar tanınan tahliye süresinin tamamlanmasıyla birlikte yıkımın başlayacağını belirten Başkan, Aktaş, 2016 yılının İnegöl’ün yatırım yılı olacağını her fırsatta belirtiyor.

***

Muhalefet ret verse de kabul edildi

Ekim ayları belediye meclislerinin bir sonraki yılın tahmini bütçelerini belirlediği aydır.
Bütçelerini belirleyen belediyelerden biri de Gemlik.
2016 yılı tahmini belediye bütçesinin 82 milyon 916 bin lira olması yönünde yapılan oylamada AK Partili meclis üyelerinin kabul, CHP ve MHP üyelerinin ise ret oylarına karşı oyçokluğuyla kabul edilmiş.