Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Haydi Bursa bu görev hepimizin
28 Nisan 2016 Perşembe, 07:43
Huzurun, barışın, emekçinin kenti Bursa da dün terörle yüzleşmiştir.
27 yıllık meslek hayatımda ilk kez bir canlı bombanın kentimizde eylem yaptığına tanık oluyorum.
Günlerdir büyük şehirlerde terör saldırılarının yapılacağına ilişkin duyumlar üzerine kentimizde de önlemler alındığına tanık oluyorduk.
Ancak tedbirlerin en üst düzeyde alındığı İstanbul’da ve Ankara’da  yaşanan terör eylemlerinde de gördüğümüz gibi bireysel saldırıların önlenmesi pek de mümkün olmuyor, olamıyor.
Şehrin en işlek ve en fazla yerli ve yabancı turistlerin yoğunlukta olduğu Ulucami çevresinde canlı bombanın dün kendisini patlatmasının amacı belli.
Turizmde hedef büyüten Bursa’nın önünü kesmektir.
Şimdi yapılması gereken şudur.
Birlik beraberlik içinde olduğumuzu bu kentte yaşayanlar olarak göstermek için bir olmalıyız.
Bunun için öncelikli olarak muhalefet parti temsilcilerince iktidarı eleştirmek için dünkü saldırı fırsat görülmemeli.
Halk adına sorumluluk sahibi olduklarını hatırlayıp açıklamalarına dikkat etmelidirler.
Bu sadece siyasi partiler için değil, sivil toplum kuruluşlarına da iş düşüyor.
En küçük konuda dahi bir araya gelip tepkilerini en üst düzeyde ortaya koyan siz STK’lar, teröre karşı ne kadar birlik beraberlik içinde olduğunuzu göstermeniz adına gün bugündür.
Bursa’nın terörle anılmaması adına çok önemli bir dönüm noktasındayız.
Bunun için, ülkemizin birlik ve beraberliğini günahsız insanların canına kastederek bozmaya çalışan terörü lanetlediğimizi kenetlenerek göstermeliyiz.

YİNE UYARMIŞLARDI!

Patlama ile ilgili bir diğer dikkat çekici detay ise önceki saldırılarda da olduğu gibi ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden Türkiye’deki ABD vatandaşlarına konuya ilişkin bir e-posta göndererek uyarıda bulunması oldu. “Acil mesaj” olarak tanımlanan açıklamada, “ABD, terör örgütlerinin Türkiye’deki popüler turistik merkezlere yönelik saldırı fırsatı aradığına dair sağlam bulgular elde etmeyi sürdürüyor” ifadesi yer aldı. Büyükelçilik nisan ayı başında ise vatandaşlarına; Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Diyarbakır, Van, Siirt, Muş, Mardin, Batman, Bingöl, Tunceli, Hakkari, Bitlis, Elazığ, Adana, İzmir ve Muğla ile ilgili güvenlik uyarısında bulunmuştu.