Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Hayrın ve iyiliğin en güzeli bu
10 Ağustos 2015 Pazartesi, 07:24
Türkiye Kızılay Derneği İnegöl Şube Başkanı Gündoğdu Arıyürek,“Kendini Sev, İnsanı Sev, Kan Ver” sloganıyla düzenledikleri kan bağışı kampanyasında 772 ünite kan toplandığını kaydederek ilçe halkına teşekkür etmiş.
Her şeyin olduğu gibi teşekkürün de yaptığınız iyiliğe göre farkındalığı vardır.
İşte bu teşekkürlerin en anlamlılarından birini yazımda sizlerle paylaşmak istedim.
Şöyle bir düşünsenize;
Hiç tanımadığınız bir kişiye bağışta Öbulunduğunuz kanınızla yaşamasına umut olmak ne güzel bir mutluluk değil mi?
Çünkü kan, tek kaynağı insan olan çok değerli bir ilaçtır.
Bugüne kadar kan yerine kullanılabilecek ve bu değerli yaşam iksirinin yerini alabilecek, yapay bir madde elde etmeye yönelik çalışmalar olmakla birlikte, bu konuda tatmin edici sonuçlar alınamamıştır.
Trafik, iş kazaları, çeşitli şekillerde yaralanmalar, ameliyat gerektiren hastalıkların ülkemizde son yıllarda artmasıyla kana daha fazla ihtiyaç duyulmakta.
Belki başınıza gelmediği için yeterince önemini algılayamıyor olabilirsiniz ama unutmayın ki, yaşadığınız sürece sizin ya da sevdiklerinizin ihtiyacı hep olacaktır.
Tek kaynağı insan olan kanın temin edilmesinin de ancak insanın yapacağı kan bağışlarıyla gerçekleşeceğini unutmamalıyız.
Ülkemizdeki tüm kan ihtiyacını Türkiye Kızılay Derneği karşılamaktadır.
Dolayısıyla Türkiye Kızılay Derneği de kan ihtiyacını bizlerin yaptığı ve yapacağı kan bağışlarıyla ancak temin edebilmektedir.
Kan bağışı, kan bekleyen kişilerin hayatlarını kurtarmasının yanı sıra kişinin kendi sağlığı açısından da yaşamsal önem taşıyor.
Kan bağışında kan hücreleri yenileniyor, bu da daha sağlıklı ve daha güçlü bir vücuda sahip olunmasını sağlıyor.
Ayrıca verdiğimiz kan hücreleri üzerinde yapılan testler de farkında olmadığınız hastalıkların belirlenmesi ve önlem alınmasını sağlayacaktır.
İhtiyaç duyulduğunda yerine kullanılabilecek bir yedeğinin olmaması kanın ve kan bağışlamanın ne denli önemli olduğunu gösteriyor.
Bu nedenle başımıza gelmeden yapacağımız şey kan bağışında bulunmamızdır.

SİZ DE FARKINDAMISINIZ?

Son birkaç yıldır kentimizin pek çok doğal güzelliğinin keşfedildiğine tanık oluyoruz.
Bunun nedeni, insanların boş zamanlarında kalabalık şehir ortamlarından uzaklaşıp ulaşımı ne kadar zor olursa olsun doğada boş zamanlarını geçirmeyi tercih etmesidir.
Bunu farkına varan yerel yöneticiler geçmişte hiç de önemsemedikleri şelale, dere, kalyon gibi yerleri artan ilgi nedeniyle cazibe merkezi haline dönüştürme gayretindeler.
Bu başkanlardan biri de Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik.
Geçtiğimiz günlerde Yarhisar Şelalesi’nde Dağcılık ve Kayak Spor Kulübü üyelerini misafir eden Başkan Çelik, buranın önce çevre düzenlemesini yapacaklarını ardından da hem kültürel hem de turizm anlamında kazanım olmasını sağlayacaklarını söylemiş.

AH ŞU DEFİNECİLER AH!

Hayat şartlarını gerekçe göstererek kimilerinin emek sarf etmeden para kazanma hayali vardır.
Şans oyunlarına her geçen gün artan ilgi gibi bunlardan biri de define bulma hayalidir.  
İzin alınıp yasal yollarla da aranabildiği gibi gayrimeşru şekilde de aranmaktadır.
Son yıllarda artan define arama işleri nedeniyle pek çok bölgede yapılan kazılar neticesi oluşan tahribat doğaya da zarar vermektedir.
Geçenlerde Uludağ eteklerinde doğa yürüyüşüne çıkan arkadaşlar define aramak masadıyla kazılıp öylece bırakılan yerlerin fotoğraflarını çekip göndermişler.
Fotoğrafları görünce yetkililere sormak istiyorum:
Doğayı tahrip etmelerine daha ne kadar izin verilecek?