Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Hepimizi ilgilendiren iki soruya iki yanıt
05 Kasım 2016 Cumartesi, 04:55
Geçenlerde buradan UÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Gürel’in, “Bağışlayın, bedeniniz tıp eğitiminde yaşasın...” şeklindeki çağrısına duyarlılık gösteren  gazeteci Mustafa Özdal’dan yanıt geldi.
Özdal, köşesinden, “Kadavra olmaya karar verdim” şeklinde yazarak Allah uzun ömür versin vefatı sonrası bedenini geleceğin tıp öğrencilerinin eğitiminde kullanılması için bağışladığını duyurdu.
Mustafa’yı örnek davranışından dolayı kutluyorum.
Maalesef ülkemiz, öldükten sonra bedenini bağışlamak konusunda yetersiz.
Her zaman övündüğümüz Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyan geleceğin hekimleri, doçentleri, profesörleri, hocaları olacak tıp öğrencilerinin en önemli dersi Anatomi’dir.
Öğrencilerin bu derslerinin olmazsa olmazı olan kadavra üzerinde uygulamalı eğitim yapması şarttır.
Maalesef kadavra bağışı olmadığı için öğrenciler maketler ve fotoğraflar üzerinden eğitim görmeye çalışıyorlar.
Bu yüzden kadavra bağışının ne kadar önemli olduğunu şu iki soruyu kendimize sorup cevabını birlikte arayalım.
Birinci soru:
İnsan vücudunu sadece modeller, fotoğraflar üzerinden görmüş bir hekime muayene olmak, böyle bir cerrah tarafından ameliyat edilmek ister misiniz?
Eminim ki ben de dahil pek çoğumuz “hayır” yanıtını verecektir.
İkinci soru:
Vefatınızdan sonra ruhunuzun terk ettiği bedeninizin gömüldükten bir süre sonra toprak olmasını mı yoksa tıp eğitiminde kadavra olarak kullanılmasını mı istersiniz? 
Soruların yanıtı şu şekilde karşılık bulmalıdır.
Birincisi toplum bu konuda bilinçlendirilmelidir.
İkincisi ve en uygun olabilecek olan ise vefat eden sahipsiz ve kimsesiz kişilerin bedenlerinin tıp eğitiminde kullanılmak üzere başta belediyeler olmak üzere Cumhuriyet Savcılığı’nın meseleye ilgi göstermesi için var olan imkanların değerlendirilmesi halinde inanıyorum ki sorun çözümlenecektir.
Unutulmamalı ki, eğitime yapılan hizmet kutsaldır.

İnegöl, MODEF EXPO’ya hazır

Şu sıralar kentimiz festival ve fuar organizasyonlarına ev sahipliği yapıyor.
Adeta biri biterken diğeri başlıyor.
Hafta sonu Orhangazi Gedelek Turşusu ve zeytin festivalleri yapılırken ardından bu yıl İnegöl’de 36. Modef Expo Fuarı başlayacak.
MODEF Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ Güney Kore, ABD, Güney Afrika, Hindistan, Hollanda ve Fas olmak üzere 54 ayrı ülkeden ziyaretçilerin geleceğini söylüyor.
İşte bu da İnegöl’ün farkını ortaya koyuyor.

Cumhuriyet ve Demokrasi Paneli Gemlik’te


Atatürkçü Düşünce Derneği Gemlik Şubesi’nce düzenlenen Cumhuriyet ve Demokrasi Paneli’ne katılmak üzere ünlü isimler Gemlik’e geliyor.
ADD Gemlik Şube Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Usta, UÜ Asım Kocabıyık Yerleşkesi Kültür Merkezi’nde bugün saat 15:00’te başlayacak panele ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, CHP milletvekilleri Ceyhun İrgil, Orhan Sarıbal, Özcan Yeniçeri katılacak.Açılış öncesi, Genel Başkan Çölaşan,İskele Meydanı’ndaki ADD Gemlik Şubesi’nin açılışını da yapacak.