Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak
08 Haziran 2015 Pazartesi, 09:30
Seçimlerde sonucu en çok merak edilen soru şuydu:
HDP barajı geçecek mi, geçemeyecek mi?
Geçerse ne olacak?
Peki ne oldu?..
En çok konuşulan parti kazanan oldu.
Türkiye genelinde ortaya çıkan tablonun detaylarını gazetemizin diğer sayfalarında bulabileceğiniz için biz Bursa’nın seçimine bakacak olursak, 18 milletvekili sayısından AK Parti 9, CHP 5, MHP 3, HDP 1 milletvekilli çıkardı.
Mevcut 11 milletvekili olan AK Parti 9’a düşerken, 5 milletvekili olan CHP bu sayıyı artıramasa da korudu.
MHP ise 2 olan mevcut vekil sayısını bir artırarak 3’e çıkarırken barajı geçen HDP ise 1 vekil çıkarmayı başardı.
Kentimizde oluşan bu tabloya göre oylarında ciddi düşüş yaşayan AK Parti, 11 milletvekilinden birini MHP’ye diğerini ise TBMM’nin yeni partisi HDP’ye kaptırdı.
2001 yılından bu yana ülkeyi tek başına yönetme yetkisini halktan almayı başarmış, Türkiye’nin geleceğine yön verecek devam eden ciddi projelerine rağmen ne oldu da AK Parti, hükümeti kurabilecek milletvekili sayısına ulaşamadı?
Bunun nedenlerini önümüzdeki günlerde uzun uzun tartışılacaktır.
AK Parti’nin Bursa’da milletvekili sayısının düşmesinin sebeplerinden bir gerekçe olarak Güneydoğu kökenli bir ismin seçilecek yerden listeye konulmaması olarak da gösterebiliriz.
Hal böyle olunca da Güneydoğu Anadolulu seçmenler bu kez iktidar partisine değil HDP’ye oy vererek bu tepkilerini göstermişlerdir.
Kısacası AK Parti, 400 milletvekili arzularken hükümeti kuracak milletvekili sayısına ulaşamamasının nedeninin cevabını kendi içinde aramalıdır…
Sonuç itibarıyla oluşan tablo, halkın hiçbir partiye tek başına hükümeti kurma güveni duymadığıdır.  
Böylece Türkiye’nin bu sabahtan itibaren yeni gündemi, AK Parti’nin hükümeti kuracak milletvekili sayısına ulaşmak için MHP’yle mi, CHP’yle mi yoksa HDP’yle mi koalisyon yapacağı yönünde yeni senaryolar olacaktır.

Vaatlerin hepsi yalan oldu

Türkiye dün herhalde en önemli günlerinden birini yaşadı.
Neydi o öyle çok ağır ithamlarla hem de ülkeyi yönetmeye talip liderlerin birbirine söylediği sözler.
Bu kötü örnekler nedeniyle son günlerde halk arasında ortam öyle bir gerilmişti ki, sokaktaki vatandaş karşı görüşteki dostunu, arkadaşını düşmanıymış gibi görür hale gelmişti.
Aynı şekilde piyasalar durağanlaşmış her şey seçimlerden sonra düzeleceği beklentisi içine girilmişti.
Ekonomik vaatlerin, propagandaların, söylemlerin damga vurduğu Türkiye’nin bir seçimi daha her şeye rağmen geride kaldı.
Ortaya çıkan bu sonuçlara göre asgari ücretin artırılması, emeklilere yılda iki maaş ikramiye gibi ekonomik vaatlerin, sözlerin, yeminlerin hepsi yalan oldu.
Bu durumda gerçek şudur.
Bundan böyle Türkiye’de hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.