Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
‘Hıyarcan’ sizleri Gedelek’e çağırıyor
19 Eylül 2014 Cuma, 08:22
İnegöl dendiğinde köfte, İznik dendiğinde çini, Mustafakemalpaşa dendiğinde tatlı, Gemlik dendiğinde zeytin aklımıza gelirken Orhangazi dendiğinde ise ilçeye özgü bir marka gelmiyor”
Diyor Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan.
Haksız da sayılmaz…
Çünkü Orhangazi Bursamız için önemli bir konuma sahip ilçemiz.
Ama ne yazıktır ki, bu önemini ve değerini içinden çıkaramamış...
Orhangazi’ye ilişkin tek bildiğimiz şey 36 yıldır yapılan zeytin festivali.
O da son yıllarda adet yerini bulsun düşüncesiyle yapıldığı için hiçbir özelliği kalmadı…
Halbuki Orhangazi, İznik Gölü’nün yüzde 51 sahil şeridine, Keramet termal sularına, bölgenin en iyi yetişen zeytinine, pek çok ülkeye ihraç edilen Gedelek turşusu, Bursa’nın karayoluyla Avrupa’ya açılan vitrini konumuna sahip olması gibi değerlerini markalaştıramamış.
Bu eksikliğin farkına varan Milletvekili İsmail Aydın, Orhangazi Belediyesi, Ticaret Sanayi Odası, ilçe kaymakamlığı ve Gedelek Mahallesi Muhtarlığı bir araya gelerek yaptıkları değerlendirmede Gedelek Turşusu’nu ilçenin marka değeri yapmak için adeta kenetlenmişler desek abartmış olmayız.
Dünyada şehirlerin markalarıyla öne çıktığını düşünürsek Orhangazi adına iyi düşünülmüş bir seçenek olmuş Gedelek Turşusu. 
Çoğunluğu bayan olmak üzere yaklaşık 2 bin kişinin çalıştığı, yılda 50 bin ton turşunun üretiminin yanında 110 milyon lira cironun yapıldığı Gedelek Turşusu, marka olmayı fazlasıyla hak ediyordu.
Oluşturulan komitenin günlerdir süren markalaşma sürecini tamamlayıp şimdi de 27-28 Eylül tarihlerinde Orhangazi Gedelek Turşu Festivali düzenleneceği duyuruldu.
Profesyonelce hazırlanmış festival programına baktığımızda dikkatimizi çeken ise Hıyarcan adının verildiği logoydu…
Velhasıl, yapılan her festivalde tanıtılan ürünler hep tatlı olurdu, bu kez tuzlu bir festival için Hıyarcan sizi Gedelek’e çağırıyor.

CHP’NİN HESABI YİNE TUTMADI

Öncelikle okurlarımdan özür diliyorum.
Çünkü daha önce pek çok kez bu sütunlardan aktardığım Tirilye’deki kültür merkezinin isim değişikliğine  ilişkin yeni gelişmeyi bir kez daha yazmak zorunda kalmamdandır özürüm...
Zira, 
Mudanya’nın CHP’li belediye meclisinin iş bilmezliği her seferinde yeni bir skandala imza atıyor olmasıdır.
İşte yine bir skandal...
Konu malum;
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in ismini taşıyan kültür merkezinin isimin Tirilye olarak değişikliğine ilişkin.
İsim değişikliğini talep eden CHP grubunun, muhalefetle birlikte 26 olan mevcut meclis üye sayısının yasal olarak üçte iki çoğunluğuna ulaşması gerekiyordu.
Buna göre meclis üyesi dağılımı CHP 15, AK Parti 8 ve MHP 3 şeklinde oluşuyor.
Bu durumda CHP’ye kendi meclis üyesi sayısına artı 3 oy gerekiyordu.
Bir önceki meclis toplantısında yapılan oylamada MHP’li iki üyesinin CHP grubu lehine oy vermesiyle değişiklik için 17 sayısına ulaşılmıştı.
Meclis üye sayısının salt çoğunluğuna ulaştığını zanneden CHP, matematiksel yaptığı hatanın yine farkına varamamış ve kararı onay için Mudanya Kaymakamlığı’na göndermişti.
Değişiklik için 17 değil 18 üyeye ulaşılamadığı için karar Kaymakam Orhan Çiftçi tarafından reddedildi.
Böylece CHP’nin hesabı ikinci kez tutmamış oldu.
Artık kabak tadı veren meselenin bir sonraki akıbetinin ne olacağı ilçede şimdiden merak konusu olmuş durumda.