Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İki ilçenin metrolu ulaşım çilesi bitti
18 Mayıs 2016 Çarşamba, 06:33
Kestel ve Gürsu’da yaşayanların Büyükşehir Belediyesi’nden beklentisi ulaşım sorununun giderilmesiydi.
Yani, Arabayatağı ile kentin batısına giden Bursaray’ın ilçelerine de uzanmasıydı.
Komşu iki ilçenin bu arzusu, önce Arabayatağı aktarmalı olarak daha sonra da kesintisiz seferlerin başlamasıyla nispeten yerine gelmiş oldu.
Böylece kentin doğu ile batısı diğer bir ifadeyle şehrin iki yakası birleştirilmiş oldu.
Ancak, Kestel ve Gürsu’ya giden metro hattı, her iki ilçenin de dışı sayılabilecek bölgeye istasyonların konuşlandırılması bir başka ulaşım sorununu beraberinde getirmişti.
Çünkü bu istasyonlara metroyla gelen yolcular buradan ilçe merkezlerine aktarmayı sağlayacak otobüs seferleri konulmayınca metroyla ulaşım çileye dönüşüyordu.
BURULAŞ dün yaptığı açıklamada Büyükşehir Belediyesi’nin Kestel ve Gürsu’yu en uzak noktasına kadar Bursaray ile buluşturduğunu duyurdu.
Açıklamada, hizmete alınan D/11 hattının pazartesi gününden itibaren Bursaray Kestel İstasyonu ile Kestel Göçmen Konutları arasında, D/12 hattının ise Bursaray Gürsu İstasyonu ile Şehit Cengiz Topel Caddesi arasında karşılıklı 20 dakika arayla seferlerine başladığı vurgulanıyordu.
Bu hatlara BursaKart ile binişlerde tam 1 TL, indirimli 0,65 TL olup Bursaray’dan gelen yolcular, aktarma indirimi nedeniyle ücretsiz olarak faydalanabilecekler.
Ayrıca yolculardan gelecek taleplere göre de seferlerin sıklaştırılarak devam edileceği belirtiliyor.
Bu gelişme sayesinde hem metroya hem de vatandaşın toplu ulaşım araçlarına ilgisi artarken çile de bitmiş olacak.

“Ben okudum sen de oku”


Gemlik Kaymakamlığı, Gemlik Belediyesi, Gemlik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün birlikte organize ettiği “Ben Okudum Sen de Oku” projesi, “Kitap En İyi Yol Arkadaşıdır” sloganıyla hizmete girdi.
Vatandaşlardan kitap desteği de beklenen proje dahilinde okunan kitaplar kütüphanede toplanacak ve buradan da diğer okuyuculara dönüşümü sağlanacak.
CİUS AVM 3. katında oluşturulan kütüphane 30 Mayıs’a kadar açık kalacak.

İkinci İnegöl buluşması


İnegöl’de kurulu tüm hemşeri derneklerinin kültürlerini paylaşması adına Kent Konseyi’nin hayata geçirdiği, “İnegöl buluşuyor” etkinliğinin ikincisi Manavlar Derneği’nin ev sahipliğinde yapıldı.
Manav kültürü ve yemeklerinin tanıtıldığı etkinliğe ilçe protokolü ve vatandaşlar yoğun katılım göstermiş.
Dernekçiliğin asıl amacının kültürlerin paylaşımı olduğunu gösteren İnegöl’deki dernekler bu projesiyle toplumsal birlikteliğe imza atmıştır.

İznik’e gitmek için festivali fırsat yapın


İznik’i altın şehir yapan özelliklerinden biri de çinilerinin işlendiği dönemdir.
Bu dönemi hatırlamak ve yaşatmak adına ilki geçtiğimiz yıl yapılan İznik Çini ve Kültür Festivali’nin ikincisi de yapılıyor.
Büyükşehir Belediyesi, İznik Kaymakamlığı, İznik Belediyesi tarafından organize edilen festival yarın başlıyor.
Belediye Başkanı Osman Sargın, amaçlarının İznik çinisinin tarihindeki önemine dikkati çekmek ve bunu dünyaya hatırlatmak olduğunu ifade ediyor.
İznik’e gitmeyenler için üç gün sürecek festivalin fırsat olacağı kanısındayım.