Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İlgi çok, düzen yok
29 Temmuz 2015 Çarşamba, 07:11
Yıllar önce yaz aylarında Arap turistlerin gelmesini esnaflar dört gözle beklerdi.
Yaz sezonunda durağanlaşan esnafın işleri gelen Arap turistlerle farklı bir hareketlilik kazanırdı…
Son yıllarda bu durum gitgide azalmıştı.
Son birkaç yıldır Arap turistlerin kentimize olan ilgisinin giderek arttığı görüyoruz.
Bunun siyasal, ekonomik, sosyolojik nedenleri olabilir.
Bizim için önemli olan turistin kent ekonomisine sağladığı     katkı.
Ortadoğu’dan gelen turistlerin Bursa’yı tercih sebebi başta Uludağ olmak üzere kentimizin değişik bölgelerindeki doğal güzellikleridir.
Bu yerlerden biri de Kestel ilçesinin Saitabat Şelalesi’dir.
Arap turistler buraya bayılıyorlar…
Nitekim de Uludağ’da karların erimesiyle Saitabat Şelalesi’nden dökülen suların oluşturduğu dereye girerek serinliyorlar.
İddia ediyorum ki, kentimize gelen binlerce Arap turistin mutlaka gittiği Saitabat Şelalesi’de bir süredir başıboşluk söz konusu.
Yabancı turistlerin gittiği yer böyle olmamalı.
Hele ki, vatandaşların da hafta sonu şehrin bunaltıcı sıcağından kaçıp serinlemek için burayı tercih etmesiyle oluşan trafik yoğunluğunda aracınızı park etmenize yardımcı olacak görevli de yok, park alanı da...
Piknik alanları düzensiz.
Geçmişte bu gibi sorunlar köy muhtarlığınca hallediliyordu.
Büyükşehir Yasası sonrası muhtarlıktan yetkinin alınmasıyla tam bir keşmekeşlik yaşanan Saitabat Şelalesi’ne yeni bir düzen getirilmesi için Büyükşehir Belediyesi’ne acilen ihtiyaç var.

Cumalıkızık’a yazık oluyor

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edabali,
“Yıldırım’ın parlayan yıldızı, Bursamızın ve ilçemizin gözbebeği” diyerek övündüğü Cumkalıkızık’ın ilgisizlikten her geçen gün yok olup gittiğini mahalle halkı kadar sanırım o da farkındadır!
Evet gerçekten de Cumalıkızık 700 yıllık Osmanlı tarihimizin günümüze korunarak taşınmayı başarmış dünya mirasımızdır.
Ama gelin görün ki, başta evler olmak üzere tarihi yapıları 700 yıl korumayı başarmış köy halkının yaptığını belediye yapamıyor…
1989 yılında SİT alanı kapsamına alındıktan sonra mülk sahiplerinin onarımına izin verilmediği gibi restorasyonu da ha bugün ha yarın denilerek yapılmayan tarihi yapılar ilgisizlikten yok olup gidiyor.
UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilen Cumalıkızık’ı gelecek nesillere böyle mi taşıyacağız.

Üçüncü kez ihaleye çıktı

Yapımını üstlenen firmanın iflas etmesi nedeniyle inşaatı iki kez yarım kalan İnegöl Diş Hastanesi, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nce önceki gün üçüncü kez ihale edildi.
Yüzde 65’i oranında tamamlanan 5 katlı, 5 bin 800 metrekare inşaat alanına sahip 50 üniteli, 3 ameliyathane ve 2 yataklı servisi olacak hastane yapılan son ihale şartnamesine göre 150 günde tamamlanacak.
AK Parti Milletvekili Hüseyin Şahin, 5 milyon 500 bin liraya ihale edilen İnegöl Diş Hastanesi’nin ödeneğinin hazır olduğu belirtiyor. 
İnegöl’deki önemli bir ihtiyacı giderecek olan hastane, ilçeden şehir merkezine artık hasta gelmeyecek olması mevcut yoğunluğun azalmasını sağlayacaktır.