Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İnegöl’deki Büyükşehir Belediyesi takıntısı artık bitmelidir
16 Temmuz 2016 Cumartesi, 07:23
İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın geçenlerde yaptığı hizmet değerlendirme toplantısında konu yine dönüp dolaşıp Büyükşehir Yasası’na gelmiş.
Halbuki yasanın çıkıp kanunlaşmasının üzerinden 2.5 yıl geçti.
Başkan Aktaş, İnegöl’ün Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanmasının ardından iş yapma gücünün geciktiği yönündeki söylemleri kabul etmediğini ifade ederek konuya açıklık getirme gereksinimi hissetmiş.
Partisinin il başkanlığında yapılan grup toplantılarında en çok konuşan en fazla konuları dile getiren belediye başkanının kendisi olduğunu söyleyen Aktaş, “Benim derdim İnegöl. Ben şehrimde işlerin sorunsuz ve de sıkıntısız hallolması adına ne yapılması gerekiyorsa yapıyorum. Buna rağmen İnegöl’ün Büyükşehir Belediyesi’ne bağlandığı için iş yapma gücünün kısıtlandığı yönündeki söylemleri asla kabul etmiyorum. Nihayetinde ilçede bir hizmet çalışması varsa bunu içinde mutlaka İnegöl Belediyesi vardır”
Aktaş’ın açıklamalarının sonunda meseleyi özetleyen şu sözleri önemlidir, “Zaman dövünme, ağlama şu veya bu deme zamanı değil iş yapma zamanıdır”
Anlaşılan o ki herhalde bu konu İnegöl’de bitmeyecek.
Aslında bitti de İnegöllü meslektaşlarımız konunun üzerinde hala yorum yapmalarıyla gündeme geliyor.
Şu gerçeği hatırlatmakta yarar olacağı kanısındayım.
Büyükşehir Yasası, Bursa kentine özgü bir yasa değildir.
Zira Büyükşehir Belediyesi statüsünde olan 30 ili aynı şekilde kapsamaktadır.
Ortada böyle bir gerçek varken yasaya takılı kalmayıp Büyükşehir Belediyesi’ne verilenden daha fazlasını hizmet olarak nasıl alabilir izin planlamaları yapılmadır.

15 genç çiftçiye 30’ar bin lira hibe


Karacabey İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, genç çiftçi projelerinin desteklenmesi kapsamında ilçe genelinde yapılan 384 başvurudan 15 genç çiftçinin projesine 30’ar bin lira destek verileceğini duyurdu.
Bu kişilerle yapılan hibe sözleşmelerinin gereğini yerine getiremedikleri takdirde yerine yedek listedeki sıralamaya göre sözleşme imzalanacak.

Sahiller neye göre temiz?


Bursa’nın 155 kilometrelik sahili olmasına rağmen sağlıklı şekilde girilebilecek temiz deniz yok diyebiliriz.
Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün açıkladığı sonuçlara göre Gemlik ve Mudanya’da 9, Karacabey’de 3, İznik Gölü kıyısında ise 4 olmak üzere 24 plajın hepsi temiz     çıkmış. Görünen köy kılavuz istemez desek de sonuçlar gerçekten de şaşırtıcı.

Bu yolu mutlaka kullanın


İnegöl istikametine yolunuz düşer vaktiniz de olursa buraya gidiniz.
Kestel Kavşağı’ndan Çimento Fabrikası’na doğru yolu tabip ettiğinizde Aksu Köyü tabelasından sola devam edeceksiniz.
Doğayla iç içe kısa bir yolculuğun ardından Kazancı mevkiine geldiğinizde mola verip Burfaş’ın burada hizmete açtığı sosyal tesiste hoş vakit geçirebilirsiniz.
Aynı istikamete devam ettiğinizde ise tekrar Ankara yoluna çıkabilirsiniz.