Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İnegöl’ün işi Suriyelilere kaldı
20 Şubat 2016 Cumartesi, 07:25
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2015 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre İnegöl’ün nüfusu 249 bin 91 olarak açıklanmıştı.
İlçenin genel nüfus sayısının daha fazla olduğunu iddia eden İnegöl Belediye Başkanı, TÜİK’e itirazda bulundu.
Başkan Aktaş’ın nüfus sayısına itirazı şundan dolayıdır.
Belediyelerin nüfus oranlarına göre kişi başı gelirine göre devletten aldığı gelir miktarı değişebiliyor.
Dolayısıyla İçişleri Bakanlığı Mali İdareler Genel Müdürlüğü şayet Mustafakemalpaşa’nın nüfusunun 100 binin, İnegöl’de de 250 binin üzerine çıkmamasından dolayı her iki belediyenin de kaybı olacaktır.
Küçük bir ayrıntı gibi görünse de getirileri bir hayli fazla olan 250 binlik nüfus baremini İnegöl aşmış olsa şu gelişmeler yaşanacak.
Mevcut norm kadromuz revize edilecekti.
Buna bağlı olarak daha fazla teknik eleman çalışacaktı.
Yapılacak ilk seçimlerde meclis üyesi sayısı 31’den 37’e çıkacaktı.
İller Bankası geliri daha fazla miktarda artacak olması gibi birtakım gelir kalemlerinde artış sağlanacaktı.
Bunlardan mahrum olan İnegöl Belediyesi’nin itirazı nüfusunun 250 binin çok üzerinde olmasını şöyle açıklıyor:
“Şu anda ilçemizde 9 binin üzerinde Suriyeli mülteciler barınmaktadır. Bunların hepsi kayıt altında olduğu gibi her Türk vatandaşı gibi çoğu kiraladıkları evlerde kalıp Kaymakamlığımızca yönlendirilen işyerlerinde çalışmaktadırlar. Onlar da buranın bir insanı konumunda olmalarına rağmen yapılan Nüfusa Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne dahil edilmemişler. Bu konuda biz de itirazımızı yaptık.”
İnegöl Belediyesi’nin her ne kadar ilçelerinde barınan Suriyeli mültecilerin de nüfusa dahil edilmemesine itiraz etmiş olsa da bu durum sadece İnegölle sınırlı olmayıp diğer yerleşim yerlerinde de nüfusa dahil edilmemişlerdir.

Vatandaş odaklı hizmet veriyor

Belediye hizmetlerinin en iyi şekilde gerçekleştirilmesinin yanında ilçe halkımızın memnuniyetine de önem veren Gürsu Belediyesi, oluşturulan dilek, şikayet ve öneri kutuları, web sitesi aracılığıyla gönderi-len e-mail’ler Hizmet Masaları’nca ilgili birimler tarafından değerlendiri-lerek gün için cevaplandırılıyor.
Ayrıca gelen tüm ta-lepler rapor halinde Belediye Başkanı Mustafa Işık’a sunularak verilen hizmet denetleniyor.

OTSO’dan İznik Gölü plan raporu

Orhangazi TSO, 1/25.000’lik Ölçekli İznik Gölü Nazım İmar Planlarını değerlendiriyor.
Büyükşehir Belediyesi, meclisince onaylanan İznik Gölü Havzası 1/25.000’lik Ölçekli İznik Gölü Nazım İmar Planları’nı dün askı süreci tamamlanarak indirilen ve bölgenin geleceğine yön verecek olan planlarla ilgili Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası bir dizi çalışmalarda bulunmuş.
OTSO, bölge için önemli tespitlerde bulunarak rapor haline getirilen çalışmada ilçenin ekonomik kalkınmasının yanı sıra bölge halkı için modern, sosyal ve yaşanabilir çevre unsurlarının daha fazla ön planda tutulması gerektiği görüşlerine veriliyor.