Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İnsan sağlığı mı, para mı önemli?
31 Mayıs 2015 Pazar, 08:19
Kentimizin Kestel ile birlikte en kirli havaya sahip ilçesi İnegöl’de hava kirliliğinin önlenebilmesi için son bir uyarı yapıldı.
Dilerseniz önce bu kadar doğal güzelliğe sahip İnegöl’ün havasının insan yaşamını etkileyecek şekilde neden kirli olduğuna bakalım.
Bu konuda en önemli etken ne yazık ki, yılda 870 milyon dolar ihracat yapmakla övünen ‘bazı’ sanayi kuruluşlarıdır.
Bu sorumsuz sanayi kuruluşlarının mobilya yapımında kullanılan kimyasal atıkları özellikle kış aylarında çöplerini bir kıyıya atıp, sonrasında da yakmalarındandır.
Zira, ilçenin ölçüm sonuçlarına bakıldığında yüzde 70 olarak havaya salınan formaldehit tespit edilmiş.
Bu da, kirliliğin yüzde 70 oranında mobilya sektöründen kaynaklandığını gösteriyor.
İkincisi ise bu olup bitenleri görmezlikten gelen yetkililerdir.
Bu durumda cevabını veremeyeceklerini bildiğim halde halk adına şunu sormak istiyorum:
Peki ya İnegöl halkının suçu günahı ne…
Birileri zenginliğine zenginlik katarken diğeri adeta ölüm soluyor.
Bunun vebalinin ne kadar ağır olduğunu varın siz düşünün.
Sevindirici gelişme ise şudur:
Sanayi bölgesindeki atıkların toplanması konusunda İnegöl Mobilyacılar Odası ile Er-Ka Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm Firması arasında protokol imzalanmış.
Böylece mobilya üreten fabrikaların atıkları bu lisanslı firma tarafından toplanıp bertaraf edilecek.
İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, yaptığı bilgilendirme toplantısında bundan böyle her önüne gelenin çöplerini bir kıyıya atıp yakamayacağı gibi uygulama dışına çıkanlara çok ciddi para cezaları uygulanacağı konusunda uyardı.
Bekleyip göreceğiz, bakalım insan sağlığı mı daha önemli yoksa daha çok para kazanmak mı? 

Merhum başkana ziyaretçi akını

Bir yılı aşkın görev süresince başkanlık makamı ‘hayırlı olsun’ dileklerinde bulunmak üzere vatandaşlar tarafından dolup taşan Cüneyt Yıldız’ın mezarına da aynı ilginin devam etmesi, ne kadar çok sevildiğini gösteriyor.
Uğradığı saldırı sorucu yaşamını yitiren ve geçtiğimiz hafta binlerce kişinin gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlanan Gürsu Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız’ın mezarı ziyaretçi akınına uğruyor.
Şehir dışından merhumun ailesine taziye için gelen vatandaşlar, belediye önünde kurulan çadırda ağırlanıyor.
Vatandaşlar daha sonra Yıldız’ın ilçe mezarlığındaki kabrini ziyaret edip çiçek bırakıp dua ediyorlar.
Cüneyt Yıldız’ın hayırsever biri olduğunu gösteren ama bugüne kadar dillendirilmesini istemediği bir özelliğini sizlerle paylaşmakta artık bir sakınca olmadığını düşünüyorum.
Bugüne kadar başkanlık maaşını almayıp danışmanı Halil aracılığıyla banka hesabından çektirip Gürsu’da ihtiyaç sahibi vatandaşlara çeşitli şekillerde dağıttırıyor olması, Yıldız’ın ne kadar hayırsever olduğunun en güzel kanıtı değil midir?
Bir kez daha Allah rahmet eylesin…

Başkandan vergi ödeme çağrısı

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, belediyenin internet sitesinden vatandaşlara şöyle bir çağrıda bulunmuş:
“Emlak ve çevre temizlik vergisi borcu olan vatandaşlarımız belediyemiz vezneleri haricinde internet sitemiz üzerinden de son gün olan 1 Haziran’a kadar ödeme yapabilirler”
Verginin geleceğimizin teminatı olduğu sorumluluğunu bilen herkesin her konuda daha iyi hizmet alabilmelerinin yolunun vergilerini ödemekten geçtiğini unutmamamız gerekir.
Biz de yeri gelmişken hatırlatmış olalım, vatandaşların vergilerinin ilk taksitini cezalı ödememeleri adına 1 Haziran son ödeme tarihidir.