Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İnsanların sokağa çıkarken korktuğu ilçe
02 Ocak 2016 Cumartesi, 08:12
Kentimizde eskiden suç örgütlerinin gizlendiği yer olarak Gemlik bilinirdi.
Zaman içinde vatandaşların duyarlılığı güvenlik güçlerinin de kararlılığıyla Gemlik özelindeki bu kötü imaj silinmişti.
Gemlik, Marmara Denizi’nin en gözde sahil kenti Körfez ilçesi olarak öne çıkmıştı ki, 2015 yılında yaşanan ürkütücü olaylar ilçenin üzerine kara bir bulut gibi çöktü.
CHP Gemlik İlçe Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, gönderdiği mail’inde bu durumu şöyle özetlemiş:
“İlçemiz hepimizin gözleri önünde yaşanan son derece üzüntü verici sonuçlar ortaya çıkaran olaylarla anılır oldu. Uzak kaldığımızda özlediğimiz bu şehir artık bizi utandıracak olayların yaşandığı ve insanlarımızın sokağa çıkarken korkar hale geldiği bir şekle büründü…”
Ne kadar acı bir durum…
Sertaslan’ın doğup büyüdüğü ilçesi için söylediği bu sözlere sebep, gençler arasında hızla yaygınlaşan uyuşturucu kullanımı ve buna bağlı olarak yaşanan ölümler ve cinayetlerin artış göstermesidir.
Gün geçmiyor ki, bu güzide ilçemizden vuku bulmamış bir uyuşturucu hadisesi yaşanmasın…
Meseleye sadece gençlerimizin uyuşturucu kullanmaları açısından bakmamalıyız.
Zira yaşanan cinayetlerin ardındaki sebeplerin uyuşturucu kullanımıyla bağlantısı olduğu gerçeğini kimse görmezlikten gelmemelidir.
Başkan Sertaslan, açıklamasının sonunda da yetkililere şöyle seslenmiş:
“Peki ne oldu da uyuşturucu illeti bu denli sık ve rahatça kullanılabilir hale geldi. Ne oldu da bu kentte yaşayan pek çok genç bu bataklığa saplandı. Birilerinin bu sorularımıza cevap vermesini beklemek hakkımız değil mi?”
Bu sorunun cevabını Gemlik’i yönetenler olarak başta Kaymakamlık makamı, Emniyet Müdürlüğü, cumhuriyet savcısı, yerel yönetimlerden sorumlu belediye başkanı vs. vermelidir.
Hepsinden önemlisi de her şeyi devletten, kamu görevlilerinden beklemeye alışmış ailelere iş düşmektedir.
Siz çocuğunuza yeterince sahip çıkmazsanız, dışarıda sahip çıkmayı bekleyenler var.

“Ben daha çocuktum”

Valiliğin öncülüğünde ve Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde yürütülen, “Ben Daha Çocuktum” adlı proje kapsamında farkındalık çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 
Bu doğrultuda önceki gün Karacabeyli Roman vatandaşlara yönelik bilgilendirme semineri düzenlendi.
Erken yaş evliliklerin sakıncalarına dikkat çeken uzmanlar, Büyükşehir Belediyesi’nce çekilen kısa belgesel film gösterimi iki ilköğretim okuluna davet edilen velilere izletildi.

Müzeler örnek oluyor

Toplum olarak müzelere yeterince ilgi göstermesek de aslında buralar tarihimizi görsel olarak tanımamız için en önemli yerlerdir.
Bu konuda hayata geçirdiği Kent Müzesi ve Mobilya Müzesi’yle öncü olan İnegöl Belediyesi, çevre il ve ilçelere model olmayı sürdürüyor.
Eskişehir’in Sarıcakaya İlçe Kaymakamı Fatih Cıdıroğlu, Belediye Başkanı Faruk Güler ile beraberindeki heyet İnegöl’e gelerek ilçelerine kurmayı planladıkları müze için incelemelerde bulunmuşlar.
Örnek olmak da bir hizmettir…