Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İznik’e gidemiyorsanız davet edin o size gelsin
03 Eylül 2016 Cumartesi, 07:08
Şunu itiraf etmek isterim ki İznik’e ait ne yazarsam yazayım müthiş keyif alıyorum.
Yazı hiç bitsin istemiyorum.
Çünkü farklı medeniyetlerin farklı zamanlarda dünya tarihinin seyri içerisinde derin izler bırakarak yaşadığı güzide bir şehirdir İznik.
Sokaklarında gezerken dört ayrı medeniyetin izlerine rastlarsınız.
İznik’in ulusal ve uluslararası alanda en iyi şekilde tanıtabilmek üzere hazırlanan “Discoveriznik Projesi”nin lansman toplantısı için dün İznik’teydik.
Konuyu aktarmadan önce şunu özellikle vurgulamak istiyorum. İznik’in tanıtımı adına bugüne kadar yapılan en önemli girişim bu olmuştur.
Yıllarca İznik’in dünya tarihindeki önemi bu şehirde yaşayanlar olarak yeterince bilinmezken, kaymakamlık ve belediyenin birlikte hazırladıkları ve dün de tanıtımını yaptıkları sanal alemde İznik’in tanıtımı projesiyle hak ettiği değeri göreceğine inanıyorum.
discoveriznik.com internet sitesi içerisinde İznik’te bulunan 42 kültürel varlığın 360 derece panoramik fotoğrafları çekilmiş ve oluşturulan sanal turlarla ilçenin detaylı içeriğiyle tanıtımı hedeflenmiş.
Oluşturulan sanal gezintiler sayesinde ziyaretçiler ilçeye gelmemiş olsa bile İznik’te bulunan kültürel varlıklar hakkında hem Türkçe hem de İngilizce olarak yüzlerce fotoğraflarla desteklenmiş çok detaylı bilgiye sahip olabilecekler.
“Sanal alemde yeni bir İznik” diyerek projenin önemine dikkati çeken Belediye Başkanı Osman Sargın, amaçlarının turizm pastasından ilçenin hak ettiği payı almasına vurgu yapıyor.
Velhasıl, siz İznik’e gidemiyorsanız discoveriznik.com’u davet edin o size gelsin.

Dünya tarihindeki öneminin farkında değiliz

İznik’in Bursa tarihinden çok eski kuruluşuna sahip olduğunu biliyor musunuz?
Zannediyorum pek çoğumuz bilmiyordur.
Halbuki, tarihi 4 bin 500 yıl öncesine dayanan ilçenin Hıristiyan alemi içinde büyük öneme sahip.
Şöyle ki, İncil’in bugünkü halinin yazıldığı yer İznik’tir.
Müslümanlar için Mekke ve Medine ne kadar önemliyse onlar için de İznik o kadar önemlidir.
Ne yazık ki biz hala bunun farkında değiliz…

Toplantıya katılım her konuda sürmelidir

İznik turizm bilgi sistemi tanıtımına Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu, Kaymakam Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın, İl Turizm Müdürü Ahmet Gedik, TÜRSAB Şube Başkanı Mehmet Akkuş, UÜ Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Turizm Tanıtma Birliği Müdürü Zeki Beyhan ve Müze Müdürü Haydar Kalsen ile sivil toplum kuruluşları katıldı.

İznik’in tarihi surlarındadır

Kaymakam Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın ile Müze Müdürü Haydar Kalsen 4970 metre uzunluğunda 114 burcu, 4 ana kapısı ile 12 tali kapısı bulunan İznik surlarının temizliği için başlatılacak çalışmaları yerinde incelemişler.
Yıllar yılı surların onarılıp temizleneceği söylenmiş ama bir adım atılmamıştır.
Bakalım bu kez beklenti gerçek olacak mı?