Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Keles’in, Orhaneli’nin, Büyükorhan’ın ve Harmancık’ın gözü aydın!
10 Şubat 2016 Çarşamba, 07:26
Ve sonunda oldu.
Dağ ilçelerinin beklediği teşvik müjdesi geliyor.
AK Parti Hükümeti, 1 Kasım seçimleri öncesindeki vaatleri arasında yer alan yeni bir teşvik paketini daha uygulamaya koyuyor.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kısa sürede neticeleneceğini açıkladığı yeni pakete göre ilçe bazlı teşvik paketleri açıklanacak ve teşvik verilecek.
Büyümeye ivme katması planlanan yeni teşvik paketi ile ilçe bazlı destek sistemine geçilecek.
Buna göre, ilçelerin gelişmişlikleri ve potansiyelleri göz önünde bulundurulan yeni bir paket hayata geçirilecek.
Biz meseleye kendi ilimiz açısından baktığımızda mevcut teşvik paketi kapsamında İstanbul’dan sonra ikinci bölgede yer alan kentimizin daha az gelişmiş altıncı bölgedeki Orhaneli, Keles, Büyükorhan ve Harmancık daha fazla destekten faydalanabilecek.
Zira Bursa’nın Türkiye’nin dördüncü büyük kenti ve aynı zamanda ülke ekonomisine İstanbul’dan sonra en fazla katma değer sağlayan ili olması nedeniyle bu dört dağ ilçemiz kalkınmışlıkta 700’lü 800’lü sıralarda yer alıyordu.
Bursa’ya yakışmayan bu tablonun değişebilmesi yani dört ilçemizin hükümetin teşvik kapsamına dahil edilebilmesi için yıllardır verilen mücadele sonunda gerçek oldu.
Teşviklerde yatırımcılara vergi ve sigorta prim indiriminin yanı sıra faiz ve bedelsiz arsa desteği sağlanacak.
Bu kısaca şu demek oluyor.
Sanayicinin Bursa’ya yapacağı istihdama yönelik yatırımı bu dört ilçemizden birine yaptığı takdirde vergi ve sigorta priminden muaf olacağı gibi arsa desteği de sağlanacak.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yoğun bir şekilde ilçeler bazında teşvik çalışmasını sürdürdüklerini ve yılın ilk çeyreğinde uygulamaya gireceğini belirtiyor.

Yenişehir Havaalanı uçtu gidiyor


Yenişehir Uluslararası Havaalanı’nda yolcu sayısının her geçen gün artarak devam etmesi kentimiz adına sevindirici gelişmedir.
Ocak ayında 20 bin 682’si iç, 3 bin 148’i dış hatlarda olmak üzere toplam 23 bin 830 yolcu taşınırken aynı süre içinde uçak trafiği ise 392 olmuş.
2014 yılında 74 bin 108, 2015 yılında Yenişehir Havaalanı’ndan uçuş yapan kişi sayısı 186 bin 703’e çıktı. 

Suriyeli zirvesi


Orhangazi Kaymakamı Dr. Yalçın Yılmaz, ilçede yaşayan Suriyeli mültecilerin durumları ve alınacak önlemler hakkında toplantı düzenlemiş.
Tüm bürokratların katıldığı toplantıda Suriyeli mültecilerin acil ihtiyaçlarının giderilebilmesi için ilçe genelinde sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşların katkılarıyla yardım kampanyası başlatılması kararlaştırılmış.

Karsak Deresi’ni kirletenlere ceza kesilecek


Yazının başlığı çok sıradanmış gibi algılanmış olabilir.
Ama içeriği hiç de öyle değil.
Neden mi, bakın anlatayım.
Orhangazi’den başlayan Karsak Deresi, karayolunun yanından akarak Gemlik’in girişinden denize dökülür.
Dolayısıyla yaklaşık katettiği 20 kilometrelik güzergahındaki bazı fabrikaların atıkları buraya verilir.
Bu yetmiyormuş gibi Orhangazi ilçesinin altyapısı olmadığı için kanalizasyon giderleri Karsak Deresi’ne verilmekteydi.
Gemlik Belediyesi’nin dereyi kirlettiği tespit edilen işyerlerine tuttukları raporlar Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Şube Müdürlüğü’ne gönderilmiş.
Bakalım sonuç ne gelecek bekleyip göreceğiz.