Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Konut fiyatları en çok bu ilçede arttı
19 Nisan 2016 Salı, 07:02
İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu, gelişimine hız katan Bursa’yı yatırım için cazip hale getiriyor.
Marmara Bölgesi’nin ortasında yer alan kentimiz son yıllarda aldığı göçle birlikte orantısız bir şekilde büyüme hamlesine bir de yeni otoyolla birlikte İstanbul’dan gelip konut alanlar emlak piyasasında bugüne kadar Bursa’da görülmemiş artışlar yaşatıyor.
Bir de buna Ortadoğu’dan gelen Arapları da dahil ettiğimizde Bursa’nın her bölgesinde emlak fiyatları adeta tavan yapmış durumda.
Geçenlerde bir emlak konut dergisinin Bursa özelinde yaptığı araştırmada ortaya çıkan sonuçlar, inşaat sektörünün en çok kazandıran yatırım olduğunu ortaya koymuştur.
Satılık konutta yıllık fiyat artışının yüzde 26 olduğu vurgulanan Bursa’da kiralık konutlardaki artış oranı ise yüzde 23.
Kentimizde 2016 Mart ayı itibarıyla satılık konut fiyatlarında yüzde 33’le Mudanya birinci sırada yer alıyor.
Geçtiğimiz hafta yapılan TÜYAP Fuarı’nda alanında söz sahibi Bursalı inşaat firmalarının projelerinin çoğunluğu Mudanya bölgesi oluşturuyordu.
Mudanya’nın konut alımında tercih edilmesinin pek çok nedenleri var elbette.
Mesela şehre yakın olması ve tabii ki sağlık açısından nefes darlığı ve kalp hastalarına hekimlerce havasının tercih sebebi oluşu.
Bursa dışından alıcılarının ocak ayından bu yana Mudanya’dan konut sahibi olmalarının bir diğer sebebi de İstanbul’a deniz yolu ulaşımının kolaylığıdır.
Her fırsatta yazıyor, söylüyoruz.
Kentimizin bu denli hızlı büyümesiyle birlikte nüfus artışının gelecekte sıkıntı yaratacağı kaçınılmaz bir gerçek.
Bu yüzden de sıkıntının maksimum seviyede ilerlemesini karşılamak da şehri yöneten yerel yönetimlere düşüyor.
Zira verdikleri bina yapı ruhsatlarını şehrin büyüme oranını uzun vadede düşünerek planlamalıdırlar.
Geçmişte taşı toprağı altın denilen ancak bugün herkesin kaçmak istediği İstanbul’dan bir farkımız gelecekte kalmayabilir…

Şampiyonun rengi mavi beyaz


Önce Süper Amatör Küme’de şampiyon oldu.
Ardından Bölgesel Amatör Ligi’ne yükselme maçlarında başarısını sürdüren Karacabey Belediyespor’un liderliği ilçede büyük coşku yarattı.
Yeni sezonda Bölgesel Amatör Lig’de Karacabey’i temsil edecek olan Karacabey Belediyespor’un başarısında hiç şüphe yok ki başta ilçe halkının desteği ve de Belediye Başkanı Ali Özkan’ın her konuda takımının yanında olması etken olmuştur.
Biz de Karacabey Belediyespor’a BAL’de başarılarının devamını diliyoruz.

Plajlar yaza hazırlanıyor


Büyükşehir Belediyesi Sahil Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ekipleri, Karacabey Boğazı’ndan Mudanya ve Gemlik deniz sahilinin yanı sıra İznik Gölü’ne kadar tüm sahil bandında yaz hazırlıklarına başlamış durumda.
Sezon öncesi iskelelerin onarılıp, yenilenmesinden deniz yüzeyinin temizlenmesine kadar plajda kış boyunca biriken yosun, ağaç dalları ve çöpler de toplanıyor.

Örnek çevre bilinci


Kocaeli Üniversitesi Çevre Denetimi Bölümü’nde okuyan İznikli Emre Aydın, temiz çevre temiz gelecek için “İzmaritsiz Bir Çevre” projesini Belediye Başkanı Osman Sargın’a sunmuş.
Genç girişimcinin projesinde yer alan sigaranın söndürülüp izmaritlerinin atılacağı 40 adet metal kutu ilçe merkezinin çeşitli yerlerine konulmuş.
Amaç, tiryakilerin sigaralarını yerlere değil bu kutulara atmasını sağlamak.