Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Kumla ve Gemsaz’a doğalgaz müjdesi
22 Eylül 2014 Pazartesi, 08:30
Küçükkumla ve Gemsaz mahalleleri, Bursalılar için önemli tatil beldeleridir.
Zira, şehir merkezine yakın ve ulaşımın rahat olması yaz aylarında bu iki sahil beldesine ilgiyi müthiş artırıyor.
İlginin artmasının paralelinde konut alanında yapılanmanın hızlı bir şekilde yol almasıyla buralar sadece yaz sezonunda değil kış aylarında da ekonomik açıdan tercih edilmeye başlanmıştı.
Yazı kadar olmasa da kış aylarında da her geçen gün bu sahil bölgelerine ilgi artınca doğalgaz sorunu da gündeme gelmeye başlamıştı.
Sanırım 2011 yılıydı.
Gemlik Belediyesi, Küçükkumlalı vatandaşlardan doğalgaz için 6 bin imza toplamıştı.
Ancak somut bir gelişme olmamıştı.
Son olarak dört ay önce Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, İstanbul Hukuk Fakültesi’nden arkadaşı olan Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz’la Milletvekili İsmail Aydın ile birlikte görüşme yapmışlardı.
Bu ve daha sonrasında yapılan peş peşe görüşmelerin olumlu sonuçlanmasıyla yıllardır Küçükkumla ve Gemsaz’a doğalgazın ne zaman geleceği sorusu da yanıt bulmuş oldu.
Dün görüştüğümüz Başkan Yılmaz, kesin kararın Ankara’dan çıktığına dair kendilerine bilgi verildiğini aktardı.
Hatta doğalgaz döşenmesi çalışmaları için tarih bile telaffuz eden Yılmaz, ekim sonu kasım ayı gibi başlayacağının müjdesini verdi. 
Gerçekten de bu bölgede ciddi eksikliği hissedilen çağdaş yaşamın en önemli gereksinimi doğalgazla vatandaşın buluşturulması Gemlik adına önemli bir gelişmedir.
Gelişmeye sadece doğalgaz açısından bakılmaması gerekir.
Nitekim doğalgazın buralara ulaşması demek konutların ekonomik anlamda değer kazanması demektir.
Aynı şekilde temiz çevre ve her açıdan düşmüş olan kalite seviyesinin yükselecek olması demektir…
Bilmem anlatabildim mi?
Velhasıl;
Bursa’da iki önemli tatil beldesine doğalgazın ulaşacak olması bölgeye yapılacak en önemli hizmetlerden biri olarak değerlendirilebilir.

İNEGÖL'DE AÇILIŞ RÖVANŞLARI

Hafta sonu İnegöl’de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katıldığı hayırsever işadamının yaptırdığı eğitim kurumunun açılışı tıpkı geçtiğimiz hafta SGK Merkezi’nin açılışında yaşananların rövanşı niteliğinde olmuş…
Şöyle ki;
İnegöl Belediyesi’nin yer tahsisinde bulunduğu ve çevre düzenlemesi yaptığı Bakan Faruk Çelik’in de katılımıyla geçen hafta SGK Merkezi’nin açılışında, Başkan Alinur Aktaş’a konuşması için söz verilmemişti.
Ev sahibi konumunda olmasına rağmen söz hakkı verilmeyen Aktaş, bu duruma bozulmuştu…
Bu hafta sonu ise geçen haftanın tam tersi bir durum yaşandı…
Eğitim kurumunun açılış töreninde konuşan İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, on bir yılda ilçeye yapılan eğitim hizmetlerini değerlendirirken bir önceki dönem Milletvekili Sedat Kızılcıklı ile bürokrat ve hayırseverlere teşekkür etmiş.
Halbuki;
Aktaş bunları kürsüden söylerken, Arınç’ın yanı başında oturan Milletvekili Hüseyin Şahin’den söz etmemesi dikkat çekmiş.
 Bu durum başkan ile vekil arasında uzunca süredir devam eden sert rüzgarların estiğinin devamı şeklinde yorumlanmış.