Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Marmarabirlik’te asıl hedef kota
26 Nisan 2016 Salı, 07:20
Marmarabirlik ile ilgili son yıllarda bir hayli güzel gelişmeleri gözlemliyoruz.
Çok iyi hatırlıyorum da geçmişte birliğin ortaklarıyla yani zeytin üreticileriyle aralarında ciddi sorunlar yaşayan Marmarabirlik, bugün 49 ülkeye ihraç yapan kuruluş haline gelmiştir.
Hedef 50 bin ton ürün satışıyla 500 milyon lira ciro.
Müthiş bir ihracat rakamı bu.
Dört yıl öncesi 4 bin ton olan ihracatın 2015 yılında 6 bin tona ulaştığını gururla söyleyen Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, asıl hedefinin 32 bin ortağının üzerindeki kotayı tamamen ortadan kaldırmak olduğunu söylüyor.
Zor gibi görünse de hedefe ulaşılabilmesi için tüketicinin farklı damak tadına uygun ürünlerle yurtdışındaki pazar sayısının daha da artırılmasıyla olabileceği kanısındayım.
Bunun için çeşitli girişimlerde bulunan Marmarabirlik, 6 kıtada söz sahibi olmak istiyor.
Böylece Japonya ve Dubai gibi alternatif pazarlara ulaşılarak Marmarabirlik’in dünya markası olma yolunda en önemli hamlesi olacaktır.
Dün Başkan Asa’yla görüşmemizde yeni bir gelişmeden söz etti.
Türkiye İhracatçıları Meclisi’nce zeytin ve zeytinyağında üç kez ihracat şampiyonu seçilen Marmarabirlik’e dördüncü birinciliğin de geldiğini söyledi.

Akşener’in programına Gemlik niye katılmadı?


Hafta sonu Bursa’ya gelen MHP genel başkan adayı Meral Akşener’in il başkanlığı ziyaretiyle başlayıp İnegöl teşkilatı ziyaretiyle son bulan programına partililerinin yoğun ilgi gösterdiğini söyleyebiliriz.
En çok merak edilen ise ilçe teşkilatlarının Akşener’in programlarına dahil olup olmayacaklarıydı.
Görünen o ki, Gemlik İlçe Başkanı Osman Durdu’nun dışında tüm ilçe başkanları programın tamamına olmasa da bir kısmına katıldılar.
Başkan Durdu’nun niçin katılmadığınız şeklindeki sorumuza yanıtı, “Ahde vefa imandandır” oldu.

Gürsu Belediyespor BAL’landı


Süper Amatör Küme’nin bir üst ligi olan Bölgesel Amatör Ligi’ne (BAL) Elmasbahçeler’i yenerek çıkma başarısı gösteren Gürsu Belediyespor ilçede coşku yarattı.
Hatırlanacağı gibi Karacabey Belediyespor da Gürsu gibi BAL’a çıkarak yeni sezonda Bursa’yı temsil edecek ikinci takım olmuştu.
Bu iki güzide takımımızın başarısının arkasındaki gerçek, başta belediye başkanları olmak üzere camia olarak birlik beraberliği oluşturmalarıdır. 
Karacabey ve Gürsu Belediye futbol takımlarına yeni sezonda başarılar diliyoruz.

İznik’ten tarih fışkırıyor


İznik’in neresini eşeleseniz tarih fışkırıyor.
Bu nedenle ilçenin 3 bin yıllık geçmişe dayanan tarihini ortaya çıkaracak dünyanın en büyük açık hava müzesine dönüştürülme düşüncesi önemlidir.
Bunun için devletin kaynak oluşturması şart.
İşte yine önceki gün de zeytin tarlasında Roma dönemine ait olduğu zannedilen oda mezar bulundu.
Bulgulara göre mezarın Büyük İskender’in komutanı Lysimachos’un karısı Kraliçe Nikaia’ya ait olduğu araştırılıyor.