Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Meseleye Yenişehir’den bakmak doğru değildir
13 Eylül 2014 Cumartesi, 08:55
MHP Yenişehir İlçe Başkanı Celal Çekil, meclis üyelerinin de hazır bulunduğu bir basın toplantısı düzenlemiş.
Toplantıda, Yunuseli Havaalanı’nın yeniden açılacak olmasının Yenişehir Havaalanı’nın faaliyetlerinin son bulacağı yönündeki endişelerini paylaşmış.
İlçe Başkanı Çekil, Yenişehir’de bir haftadır süren Biber Festivali heyecanını yaşarken, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin Yunuseli’de uçuşlarla ilgili açıklamasının heveslerini kursaklarında bıraktığını söylemiş…
“Yenişehir’i uçuracağız diyerek seçim öncesi oy isteyenler, uçmak bir yana Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe’nin açıklaması ile uçmadan yere çakılmamıza sebep olmuştur”
Diyen Başkan Çekil, Yenişehir Havaalanı’nın Bursa için uzak ve gereksiz bir yatırım olarak gördüğü yönündeki açıklamalarını şöyle sürdürmüş:
“İki yıl önce ‘Bursa Havayolları’nı kurduk, Yenişehir’den uçuşlarımız başlıyor’ diyen Recep Altepe, şimdi ilçe halkına ne cevap verecektir”
Anlaşılan o ki, Çekil’e bu konuda eksik bilgi aktarılmıştır.
Çünkü;
Başkan Altepe’nin, Yunuseli Havaalanı’nı 15 yıl aradan sonra tekrar aktif hale getirecekleri şeklindeki sözleri zannediyorum MHP Yenişehir İlçe Teşkilatı’nca yanlış anlaşılmaya neden olmuş.
Altepe;
Yunuseli’yi açmalarındaki gayelerinin bir saatlik uçuş için 6 saat öncesinden İstanbul’a gitmek amacıyla Bursa’dan yola çıkmak zorunda kalındığı şeklinde serzenişinde haklıdır.
Daha da önemlisi, Yunuseli Havaalanı’nı 20, maksimum 25 kişilik uçaklar kullanabilecektir.
Bu da şu demek oluyor.
Büyük ölçekli uçakların kullanacağı havaalanının adresi de yine Yenişehir olacaktır.
Dolayısıyla meseleye sadece Yenişehir açısından bakılmamalıdır.

Yılda üç fuarın yapıldığı
başka ilçe var mı?


Ülkemizde yılda üç fuarın yapıldığı acaba kaç ilçe vardır?
Benim bildiğim yok.
Her zaman büyük ve güçlü olmanın bir karşılığı olmalıdır…
İşte İnegöl.
Dış ticarette koyduğu 1 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmek için yaptığı atılımlarla bunu hissettirmeye başladı.
Mobilya, köfte ve tekstilin yanında tarım ve hayvancılık şehri olan İnegöl, verimli topraklarıyla da önemli bir zenginliğe sahip.
Bu kadar tarımla iç içe olan ilçede eksikliği hissedilen Tarım Fuarı’nın (İNTARF) ilki geçtiğimiz yıl yapılmıştı.
Fuarın ikincisi ise bugün başlayıp pazartesi günü bitecek.
2013 yılında bitkisel üretim cirosunun yaklaşık 390 milyon, hayvani üretim cirosunun ise 56 milyon lira olduğu İnegöl’de fuara ilgi de bir hayli fazla.
37 adet tarım makinesi firması, 4 adet banka, 12 kamu kurumu ve zirai örgüt, 33 tarımsal kalkınma kooperatifi toplam 86 adet stant açacak.
Fuara, çevre il ve ilçelerin ziraat odaları ve ticaret odaları da iştirak edecek.
Ayrıca Uludağ İhracatçılar Birliği’nin de katılacağı fuar, üreticilerle ihracatçıları da buluşturmuş olacak.
İnegöl’de, böylesi bir fuarın düzenlenmesi tıpkı biri dış diğeri iç piyasaya olmak üzere düzenlenen mobilya fuarlarında olduğu gibi, bu fuar da İnegöl tarımına büyük bir hamle kazandıracaktır.