Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Milli projeye dev bütçe
26 Kasım 2016 Cumartesi, 00:51
Kentimizde son yıllarda yapılması planlanan her yönüyle en önemli yatırımlardan bir tanesi de hiç şüphesiz Otomotiv Test Merkezi’dir.
Halk arasında yapılacak merkezin ne şekilde işlev üstleneceği tam olarak algılanamasa da dünyada benzerinden sadece yedi tane olduğunu aktarmamız yatarımın önemi için yeterli olacaktır sanırım.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milli proje diye ifade ettiği bu önemli yatırımın yapılacağı Yenişehir’de hatta Bursa’da beklenti de epeyce yüksek.
AK Parti Yenişehir İlçe Başkanı Adnan Kamıl, Belediye Başkanı Süleyman Çelik geçtiğimiz günlerde merkezin yapımını üstlenen Türkiye Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahattin Korkmaz ile bir araya gelmişler.
Bir nevi ziyaret de denilebilecek toplantının amacı, milli proje Otomobil Test Merkezi’nin son durumu hakkında.
Temeli mart ya da nisan aylarında atılması planlanan projenin yatırım değeri 2,1 milyar lira olarak belirlenmiş.
Ayrıca test merkezinin yanına yapılması için kamulaştırması yapılan alana yapılacak Teknopark Projesi bu rakama dahil değil.
Yenişehir’in tarihindeki en büyük yatırım olacak Otomotiv Test Merkezi sayesinde ilçe Türkiye’nin en önemli çekim merkezi haline gelecektir.

Vali’den Gürsu’ya hak eden övgüler

Valimiz İzzettin Küçük, bir süredir sürdürdüğü ilçe ziyaretlerine önceki gün Gürsu’yla devam etti.
Kaymakam Mehmet Makas ile Belediye Başkanı Mustafa Işık’ı ziyaret ederek ilçedeki hizmetler hakkında bilgi alan Vali Küçük, ilk kez gelip görme fırsatı bulduğu Gürsu’nun yeryüzüne bahşedilen tüm nimetlerinden fazlasıyla nasiplenen özellikli bir yer olduğunu söylemiş.
Vali Küçük, ilçenin yıllardır çözüm bekleyen Gündoğan Mahallesi’ndeki kaçak yapılaşmayı bitirecek çalışmaların takipçisi olacağını söylemiş.

Armut yemek için Orhangazi Parkı’na

Eskiler Gürsu dendiğinde akıllara eskiden bamya gelirdi derler.
Şimdilerde ise hiç şüphe yok ki armut geliyor.
Nitekim bu ilçemiz ve civarında deveci markasıyla yetiştirilen armudun ünü ülke sınırlarını aştı. 
Neredeyse bir tanesi 1 kilogram ağırlığında gelen deveci armudunun özelliği toplandıktan sonra uzun süre muhafaza ediliyor olmasıdır.
Gürsu Belediyesi de, özel meyvenin tanınırlığını daha da artırabilmek adına 3. Gürsu Deveci Armut Şenliği düzenliyor.
Dün İğdir Mahallesi’nde başlayan şenlik programı bugün saat 14:00’te Orhangazi Parkı Heykel’de vatandaşlara deveci armudu ikramıyla devam edilecek.
Vakti olanların deveci armudunu tatmaları için tam fırsat.