Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Modern yaşamın hayatımızdan çaldıkları
06 Mart 2016 Pazar, 08:10
Hiç şüphe yok ki, modern hayat yaşamımıza çok şey kattı…
Ama bunun bedeli de ağır oldu…
Hayatımız kolaylaştıkça daha çok mutsuzlaştık.
Elbette modern hayatın güzel yanları var ama çoğumuz bunlardan gerektiği gibi yararlanmakta dozunu aştık.
Devamında da bağımlılık yaratan hastalıklara, mutsuzluklara ve de yalnızlıklara maruz kaldık.
Bilakis insanları hem kendine hem de birbirine daha da yabancılaştırdı. 
Buna bağlı olarak da kardeş, kuzen ve yakın akraba bağlantıları güç kaybetti.
Çocuklar ve gençler televizyonun, bilgisayarın, internetin ve mobil telefonların bombardımanı altında, her tür etkiye açık ve savunmasız kaldılar. 
Hal böyle olunca da fiziksel engeller ve sınırlamalar büyük ölçüde ortadan kalktı.
Uzaklar yakın, özel alanlar kamusal, mahremler aleni olurken, aile hayatı ve sosyal paylaşımlar da yerini yavaş yavaş bireysel yaşantıya ve hatta o da gitgide yalnızlığa bıraktı.
İstatistiklere göre, kalabalık metropollerde yaşayan insanlar kendilerini daha fazla yalnız hissediyorlarmış.
Modern şehir hayatında aileler küçüldü, sosyal bağlar zayıfladı, komşuluk, akrabalık, ahbaplık, arkadaşlık ilişkileri yoğunluğunu ve önemini kaybetti, bazı değerlerin içi boşaldı ve tüm bunların nihayetinde de kalabalıklar içinde yalnız olmak kaçınılmaz son oldu.
Hayatımıza giren hatta artık hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelen bu teknoloji ürünleri ile kişisel alanımız ve özgürlüğümüz de daralıyor farkında olmadan.
Nitekim cep telefonumuzu kapatıp da oturamıyoruz, arayanların “neden telefonun kapalı?” sorularına ve şüphele-rine yer vermemek için, her an ulaşılabilir ve her an her şeye hazır olma zorunluluğu getiriyor adeta. 
Daha da vahimi ise modern çağın getirdiği yaşam şekli, bir şekilde hepimizin psikolojik ya da fiziksel olarak bir şeylere bağımlı hale gelmesine neden oldu.
Alışveriş, spor, diyet, sosyal medya, estetik, telefon, bilgisayar oyunları gibi farkında olmadan aşırıya kaçtığımız, zamanla tehlikeli boyutlara varan birçok alışkanlık haya-tımızda bağımlılık halini aldı.
Uzmanlar bağımlılığı modern çağın modern hastalığı olarak tanımlamaktadır.
İşin en kötüsü de bu ya.

İnegöl’e yakışacak proje


Kentimizin her yönüyle önemli ilçelerinden biri olan İnegöl’de ihtiyacı duyulan yeni hizmet binası yapımı için ulusal mimari proje yarışması kararı alınmış.
Yıkılan eski hastane alanına şehre yakışır bir meydan ile belediye binası yapmak istediklerini belirten Başkan Alinur Aktaş, projeyi yarışmayla belirlemek istediklerini söylemiş.
22 bin metrekarelik alanı kapsayan projenin içinde halka açık kreş, restoran, kafeler ile zemin katı otopark olacak.