Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Mudanya’ya doğru barışı göreceksiniz, şaşırmayın
26 Kasım 2014 Çarşamba, 08:03
30 Mart seçimlerinde AK Parti’nin elindeki belediyeyi alarak Bursa’da önemli bir sükse yapan CHP’li Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz dün basının karşısındaydı.
Başkan Türkyılmaz, sekiz aylık görev süresi boyunca yaptıklarını bizlerle paylaştı.
Söze;
“Mudanya öyle kötü yönetilmiş ki” diyerek başlayıp;
“Biz Mudanya’ya aşığız” diyerek bitiren Belediye Başkanı Türkyılmaz, borç batağında bir belediye teslim aldıklarının altını çizdi.
İlçe halkına hizmet ederken bir taraftan da geçmiş döneme ait sekiz ayda 8 milyon borç ödeyen belediyeden daha fazlasını beklemek ne kadar doğru olabilir?
Hele ki, hiç mesaiye gelmeden maaş alanlar, gelişigüzel büfe ve seyyar satıcılarına yer verilmesi, halka ait olan yerlerin peşkeş çekilmesi ve ucu açık hesapsız ihaleler gibi pek çok hukuksuzluk tespit edilmiş.
Şu ana kadar yüzün üzerinde benzer konulardan dolayı savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Türkyılmaz, bunları Mudanya halkı adına tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyup kollamak için yaptıklarını belirtiyordu.
Olacak şey değil…
Başkanın anlattıklarından anlaşılan o ki, Mudanya Belediyesi gerçekten de kötü yönetilmiş.
Mudanyalılar bunun farkına varmış olacaklar ki, seçimlerde CHP’li Hayri Türkyılmaz’dan yana tercihlerini kullanarak en güzel cevabı vermişler.
Mudanya’da ilkleri gerçekleştirerek, onlarca kültürel etkinliğe ev sahipliği yaparken de ilçenin değerlerine sahip çıkmanın gururunu yaşadıklarını söylüyor Türkyılmaz.
“Kimseye veremeyecek tek bir hesabımız yoktur” diyen Başkan Hayri Türkyılmaz, Mudanya’nın girişine de anlamlı bir tabela asacaklarını vurguluyor.
Tıpkı, Gemlik’e girerken Orhan Veli’nin söylediği, “Gemlik’e doğru denizi göreceksin sakın şaşırma”
sözünü, “Mudanya’ya doğru barışı göreceksiniz, sakın şaşırmayın” şeklinde uyarlayarak asacaklarmış.Gelişmeler gösteriyor ki, Mudanya’da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak galiba…

HIZLI TRENDE ZORUNLU GÜZERGAH SÜRPRİZİ

Bursa’ya yapılan hükümet yatırımları arasında hiç şüphe yok ki en önemlilerinden biri hızlı tren projesidir.
Bursa’yı Ankara’ya bağlayacak olan hızlı trenin Yenişehir güzergahında önemli bir değişikliğe gidildi…
Daha önce Yenişehir’de biri şehir merkezi yakınındaki su deposu mevkiine diğeri ise havaalanında olmak üzere iki istasyon yapılacağı açıklanmış ve bu durum ilçede büyük sevinç yaratmıştı.
Ancak önceki gün yapılan açıklamada ise, Bilecik-Yenişehir hızlı tren güzergahı zemininin bozuk ve coğrafi yapısının elverişli olmadığı gerekçesiyle bu hattın iptal edilmesi söz konusu olmuştur.
Yani Yenişehir’deki iki istasyon, projeden bu aşamada çıkarıldı.
Böylece hızlı trenin yeni güzergahı Yenişehir ile İnegöl’e aynı mesafedeki Çayırlı Köyü’nden geçerek Bursa’ya ulaşacak.
Ancak, bu konuda da tam olarak kesin alınmış bir karar yok.
Dolayısıyla yeni güzergah üzerinde yapılacak çalışmalar sonrasında uygun olup olmadığına karar verilecek.
Şayet bu güzergah uygun bulunduğu takdirde hızlı tren Yenişehir’den uzaklaşmış İnegöl’e yakınlaşmış olacak.
İşin özü budur…
Tabiat şartları nedeniyle mecburiyet karşısında Yenişehirliler güzergah değişikliğinin şokunu yaşarken İnegöllüler ise ilçelerinin yakınına hızlı tren gelecek olmasının mutluluğunu yaşıyor.