Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Muhalefet nasıl olmalı?
15 Ağustos 2015 Cumartesi, 08:40
Geçmişte muhalefet partileri mevcut belediye başkanlarının ilk yüz gününü, ilk altı ayını ve bir yılını değerlendiren toplantılar düzenler bizler aracılığıyla kamuoyuyla paylaşırlardı.
Bu artık pek yapılmıyordu.
Ya muhalefet muhalefetliğini yapmıyor ya da iktidar partisi işini çok iyi yaptığı için buna gerek duyulmuyordu herhalde!
MHP Yenişehir İlçe Başkanlığı bu geleneği hatırlatan çalışma yapmış…
MHP İlçe Başkanı Nihat Doğan, AK Parti’nin 16 ay önce iş başına gelirken taahhüt ettiği seçim beyannamesinin üzerinden AK Partili Yenişehir Belediyesi’nin 500 günlük görev süresini değerlendirmiş.
Doğan, bugüne kadar ilçeye hizmet anlamında tek bir çivi dahi çakılmadığını, verilen sözlerin yerine getirilmediği gibi Büyükşehir Belediyesi’nden yeterli destek gelmediğini, Yenişehir’in hala köy konumunda olduğunu söylemiş.
CHP’nin temsil edilemediği Yenişehir Belediye Meclisi AK Parti 15, MHP 10 üyeden oluşuyor.
Bu dağılımla muhalefet görevini MHP üstlendiğine göre elbette halkı bilgilendirmek amacıyla yapılan-yapılmayan işlerin takipçiliğini yapacaktır.
Ama, bunu yaparken de halkı galeyana getirecek açıklamalar yapmamalıdır.
Zira Doğan, AK Partili Belediye yönetimini eleştirirken şöyle demiş:
“Yenişehir’in hak ettiği hizmetleri alabilmesi adına mücadele sadece belediye meclisindeki arkadaşlarımızla olmuyor. Bu halkın yürüyüşüyse halkın yürüyüşüyle olacak. Muhalefetimizi, sivil toplum kuruluşlarını örgütleyerek, gerekirse odalarla birlikte, gerekirse halk ile yürüyerek yapacağız. Örnek aldığımız İznik ve İnegöl, Büyükşehir’den yardım alırken Yenişehir hala köy konumundadır. MHP olarak bundan böyle yapılmayan işleri sert bir şekilde eleştireceğiz...”
Bu sözlerle sanki biraz kantarın topuzu kaçmış gibi…
Ülke olarak birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde siyaseten de olsa bu tür çağrılara gerek yoktur.
Zira belediye meclisini 10 meclis üyesiyle temsil edilmesi Yenişehir halkının MHP’ye duyduğu teveccühün neticesidir.
Muhalefetlik görevi halkı yürüyüşe örgütlemek değil doğru bilgilendirerek olmalıdır.

Altepe’den otobüs sözü

AK Parti İnegöl İlçe Teşkilatı Danışma Meclisi Toplantısı’na katılan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İnegölspor´a 400 bin lira değerinde takım otobüsü sözü verdi.
Bursasporumuz’dan sonra kentimizi futbol branşında üst seviyede temsil eden İnegölspor’dur.
Geçtiğimiz sezon PTT 1. Ligi’ne çıkmayı play-offtan gelip final oynayarak hepimizi heyecanlandırmıştır.
Penaltılarla elenip bir üst lige yükselme şansını kaybeden İnegölspor bu sezon bunu başarmak istiyor.
Hedefini 1. PTT Ligi olarak belirleyen İnegölspor’a Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de takım otobüsü tahsis etme sözü vermiş.
Ne güzel, İnegöl’ün başarısı Bursa’nın başarısıdır.
Bursa’nın başarısı hepimizindir.

Şahin’den erken seçim yorumu

Milli iradenin ortaya koyduğu seçim sonuçlarında uzlaşı sağlayamayan AK Parti, CHP, MHP ve HDP ülkeyi tekrar seçime götürme hazırlığında.
AK Parti Milletvekili Hüseyin Şahin, erken seçim yorumu yapmış.
AK Parti’nin halkın iradesine saygı göstererek diğer siyasi partilerle koalisyon hükümeti kurmaya çalıştığını ancak karşılık bulamadıklarını söylemiş.
Şahin;
“Hatta bazı partiler, AK Parti ile hükümet olmayız anlayışında olunca Başbakanımız da Türkiye’yi yeniden bir seçim yenileme sürecine ve aziz milletimizin yeniden takdirine, sandık iradesine başvurma yolunu tercih etmiştir” 
Seçmen, koalisyon hükümeti kurmakta uzlaşamayan parti liderlerine hayli öfkeli.
Bu sebeple yapılacak bir erken seçim, bugünkü tablonun dışında sonuçlanabilir.