Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
OHAL’de belediyeler nasıl çalışacak?
22 Temmuz 2016 Cuma, 04:50
Şuna tekrar tekrar vurgu yapma gereği hissediyorum.
Türkiye 15 Temmuz gecesi deyim yerindeyse uçurumun kenarından döndü.
Ortada böyle bir gerçek varken hala bunun farkında olmayanlar var ki, yaşananların bir oyundan ibaret olduğunu düşünüyorlar.
Darbe girişiminin planlı bir oyun olduğunu söyleyebilen bu kişilerin fikri, “Ülkenin başından Cumhurbaşkanı Erdoğan gitsin de kim gelirse gelsin fark etmez” şeklindedir.
Onlar böyle düşünedursun yurt genelinde başlatılan FETÖ terör örgütüne yönelik soruşturmalar devletin tüm kademelerinde genişleyerek sürüyor.
Cumhurbaşkanın değişiyle adeta inlerine giriliyor.
Son olarak önceki gün Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında alınan tarihi kararla yurt genelinde 3 ay süresince olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.
Sürecin hükümet nezdinde yönetiminin yanı sıra il ve ilçe belediyelerinde de işleyişi kısmen de olsa değişecek.
Nitekim yönetmelik gereği İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan belediyeler bundan böyle yani OHAL süresince bakanlıkla ilgili konuları Valiliğe bilgi vermek suretiyle yerine getirecekler.
Daha iyi anlaşılması açısından şöyle ifade edilebilir.
İçişleri Bakanlığı’nca yapılacak işler valiliklere geçmiş oluyor.
Şunun da altını çizmekte yarar var, bu husus sadece vurgulandığı gibi bakanlık iznine tabi işler için gerekli.
Diğer rutin belediyecilik hizmetleri aynı şekilde aksamadan sürdürülebilecek.
Hatta daha önceden planlaması yapılmış festival etkinlikleri gibi organizasyonlara erteleme yapılmadan aynı şekilde devam edilecek.
Sadece Valiliğin lüzum görmesi halinde iptal edilebilecek.

Gemlik’e bağımsız üniversite isteği

Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Doğan Şenyüz, Türkiye’nin en büyük dördüncü kentinin üniversite sıralamasında çok geride kaldığını söylemiş.
Doğan Hoca son derecede haklı bir laf etmiş.
Zira kentimizde Uludağ Üniversitesi’nin ardından ikinci devlet üniversitesi Bursa Teknik Üniversitesi’dir.
O da halihazırda ana kampusu olmadığı için şehrin değişik semtlerinde eğitim vermeyi sürdürüyor.

Başkan Kurtulan’dan esnafa müjde

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, İş Güvenliği Yasası’ndaki değişiklikleri anlatmak için ziyarete gelen BESOB Başkanı Arif Tak, MKP Esnaf Odaları Başkanı İsmail Batu ve Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı İsa Oruç’a ilçe esnafına modern tesisler kazandıracak yatırımların startını verdiklerini söylemiş.
Başkan Kurtulan, pazarcı esnafı için Lala Şahin Pazaryeri’ni kapsamlı şekilde elden geçirerek hizmete sunacaklarının müjdesini vermiş.

Kırsala Büyükşehir desteği sürüyor

Büyükşehir Yasası kapsamında 17 ilçenin tamamına farklı hizmetler götüren Büyükşehir Belediyesi, kırsal kesimden gelen destek taleplerini karşılamayı sürdürüyor.
Bugüne kadar arı kovanı, koyun ve yem dağıtımı, sera naylonu, çatı malzemesi, gibi desteklerle her zaman üreticinin yanında olan Büyükşehir Belediyesi, son olarak 400 buzağı kulübesini yetiştiricilerle buluşturdu.