Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Öne çık sen de hayat kurtar
30 Eylül 2015 Çarşamba, 07:44
Kök hücre bağışı konusunda toplumsal farkındalık oluşturmayı hedefleyen İznik Kızılay Şubesi, ilçe halkına kök hücre bağışı çağrısı yapmış.
Çağrının adına da, “Öne Çık Hayat Kurtar” denilmiş.
Toplum olarak organ bağışını bilsek de kök hücre bağışı konusunda yeterince bilgi sahibi değiliz.
İşte bu yüzden önce şunu ifade etmek istiyorum.
Kök hücre, kendini yenileyebilme yeni hücrelerin dönüşüm sağlamasına deniliyor. Şöyle ki, kan alırken kan vericisi yani donör dediğimiz kişi kök hücre bağışlamak isterse hiçbir işlem yapılmıyor.
Sadece verdiği kandan alınan kan örnekleri Sağlık Bakanlığı Kemik İliği Bankası’na gönderiliyor.
Burada laboratuvar ortamında eşleştirme için inceleniyor.
Sonuçlara göre çıkan netice, özellikle lösemi ve kan hastalıkları hastalarında kullanılıyor.
İznik Kızılay Şubesi’nin ilçede bugün başlatacağı, “Öne Çık Hayat Kurtar” kampanyasının amacı budur.
Türk Kızılayı’nın Öne Çık Hayat Kurtar isimli kök hücre kampanyasına ilçe halkının da katılımını sağlamak için İznik Kaymakamlığı’nda yapılan basın açıklamasına Kaymakam Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın, Meclis Üyesi Serkan Acar, Sağlık Grup Başkanı Derya Deniz, İznik Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Aybars Alemdaroğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Semerci, İznik Kent Konseyi Genel Sekreteri Havva Çandar ve İznik Kızılay Şube Başkanı Mustafa Aydın katılmış.
Üç gün sürecek kampanyaya inanıyorum ki, İznik halkı da hayat kurtarmak ve buna vesile olmak için duyarlılık gösterecektir.
Her şeyden önce bu kampanya, insani görev olan bir sosyal sorumluluk projesidir.

***

Daha temiz İznik için!

İznik’te yeterince toplanmayan çöplere isyan eden vatandaşların Belediye Başkanı’na sosyal medya üzerinden şikayetlerine duyarsız kalmayan Başkan Osman Sargın’ın aynı şekilde sosyal medyadan yanıtı şöyle olmuş:
“Temizlik İşleri Müdürü görevinden alınmıştır. Her şey daha temiz İznik için” 

***

Balık Pazarı’na yeni çehre

Büyükşehir Belediyesi’nce yeniden düzenlenen tarihi Balık Pazarı kahvehaneleri yeni çehresine kavuşuyor.
Ahşap kaplama sistemine dayalı yeni düzenlemenin ilk etabı olan açık alanın üzerinin kapatılması çalışmaları tamamlanmış 
durumda.

***

Başkan Altepe yetki istedi

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehrin imkanlarıyla Bursa’ya daha fazla yatırım için merkezi hükümet tarafından kendisine yetki verilmesi isteğini tekrarlamış.
Altepe, hatırlanacağı gibi Uludağ’ın planlaması yetkisinin de verilmesi için çalmadık kapı bırakmamış ancak somut bir netice alamamıştı.
Zannediyorum ki, başkanın bu isteğinin altında yatan gerekçesi de Uludağ’ın Büyükşehir Belediyesi yetkisine verilmesi olacak.