Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Osmangazi Belediyesi’nin Bursa’ya kattıkları
11 Mayıs 2016 Çarşamba, 06:43
Osmangazi demek Bursa demektir.
Zira Bursa’nın hem nüfus hem de yönetim şekli anlamında Osmangazi öne çıkan ilçemizdir.
Dün, Osmangazi Belediyesi’nin yedi yıldır belediye başkanlığını sürdüren Mustafa Dündar’ın hizmetlerini paylaştığı icraatın içinden toplantısı için Sukay Park’taydık.
İlk olarak klasikleşmiş belediyenin hizmetlerini anlatan görsel sunum yapılan filmi izledik.
Burada gördük ki, Osmangazi Belediyesi’nin her hizmet yıldönümünde izlediğimiz filmin aynısıydı.
Hizmetler aynı, yapılanlar aynı sadece son bir yıldakiler ilave edilmiş.
Yani üçken 5, beşken 8 olmuş.
Hatta Başkan Dündar’ın göreve geldiği yıllarda vaat ettiği kent meydanının genişletilmesi projesi söylemleri dahi bir önceki yılın tekrarı gibiydi.
Başkanın, “Bunu rutin bir iş olarak görüyoruz” dediği kent meydanı projesine bugüne kadar 46 milyon lira kamulaştırma bedeli ödenmiş.
Rutin bir işin üzerinden sekiz yıl geçmesine rağmen hala ortaya somut bir şey çıkarılamaması pek de rutin bir iş olmadığını gösteriyor.
Gelişen dünyada yerel yönetimlerin yaptığı hizmetlerin bir önceki dönemden sayısal olarak daha fazla olması artık ölçü olarak görülmüyor.
Nitekim vatandaşın hizmet ölçüsü, günlük yaşamını kolaylaştıran, çevreye duyarlı, yeşil alanların çoğaltılması ve de korunması gibi daha da çoğaltılabilecek başlıkların tümünü kapsayabilecek gelişmelerdir.
Elbette her yönüyle pek çok ilden büyük Osmangazi ilçesine yapılan hizmetler yadsınamaz.
Zira Hamitler, Soğanlı, Yunuseli ve Demirtaş mahallelerine çağdaş yaşamın gereksinimi olan her türlü altyapıyı planlayıp hazır hale getirmesi kentimizin yeni yaşam alanları oluşturması açısından çok önemlidir.
Sonuç itibarıyla bulvarları, yeni yolları, modern konut alanları, parkları ve tesisleriyle geleceğin şehrini oluşturacak buraların hızla gelişmesi kent içine sıkışmış yaşamların yeni tercihi olmaktadır.

Kentsel dönüşüm yok uygulama var


Osmangazi Belediyesi’nin en önemli icraatlarından biri de, Türkiye’ye örnek olan Kentsel Dönüşüp Master Planı’nın hayata geçirilmesidir.
Belediye Başkanı Mustafa Dündar, bundan böyle kentsel dönüşüm sözcüğünü  kentsel uygulama olarak değiştirdiklerini ifade ederek hizmet amaçlarını şöyle özetliyor.
“Oy ve siyaset beklentimiz olmamakla birlikte önce Hakk’ın sonra halkın rızasını kazanmak” 

Başkan stadı halka açtı


Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, geçtiğimiz yaz sezonunda başlattığı uygulamayı bu yıl da sürdürüyor.
Bölgesel Amatör Ligi’nde(BAL)mücadele eden Kestel Belediyespor Futbol Takımı’nın kullandığı Yeni Mahalle’deki şehir stadını şimdi de ilçe halkı gönlünce kullanabiliyor.
Yemyeşil görüntüsüyle insanı kendine adeta çeken statta günün her saatinde hareketlilik yaşanıyor.
Geceleri de sağlıklı yaşam için spor yapanlara rastlamak mümkün.
Vatandaşlar, sezonda 15-20 karşılaşmanın dışında kullanılmayan ilçe stadının yaz sezonunda halkın hizmetine açılmasından memnun.