Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Recep Altepe’nin açtığı yol, başkanlara marka modeli oldu
31 Mayıs 2016 Salı, 06:52
Şehirlerin en popüler marka tanıtım şekli dünyada olduğu gibi ülkemizde de kitleleri peşinden sürükleyen spor dalı futboldur.
Kentimizde de bunu en net şekliyle şehrin markası Bursaspor’la görüyoruz.
Bursaspor’un başarısı hiç şüphe yok ki, kentin başarısı olarak öne çıkmıştır.
Bunun en güzel örneğini Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe Bursaspor’a destek vererek yapıyor.
Kentimizin de en önemli markası Bursaspor olduğuna göre, Altepe’nin belediye başkanı olarak şehrin takımına sahip çıkması bu açıdan önemlidir.
Örneğin, Bursaspor’un 2010 yılında Türkiye Ligi şampiyonluğuyla dünya çapında yankı uyandıran başarısı, Bursa’nın tanıtımı anlamında da olağanüstü katkı sağlamıştır.
Konu biraz daha yerelleştirilirse Recep Altepe’nin açtığı, “Kendi markanı kendin yarat” yolundan gitmek isteyen diğer belediyelere de model olmuştur.
Mesela İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ve Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali bu yolda ilerlemek isteyen belediye başkanlarıdır.
Bu konuda ilk hamleyi Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan yaptı.
İlçesinin futbola olan potansiyelini marka avantajına dönüştürmek isteyen Özkan, belediyenin bütçesinden bir kuruş çıkmadan tamamen sponsorlar desteğiyle Spor Toto 3. Lig’de mücadele eden Bursa Nilüfer AŞ’nin isim ve temsil hakkını devraldı.
Böylece ilçenin ismiyle birlikte önümüzdeki sezon Karacabey Belediyespor adıyla Spor Toto 3. Lig’de mücadele edecek.
Dün gazetemizde yer aldığı üzere Karacabey Belediyesi gibi Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali de Spor Toto 3. Lig’de mücadele eden Bursaspor’un pilot takımı Yeşil Bursa Futbol Takımı’nı Yıldırım Belediyespor adıyla bünyesine katmak için Bursaspor Kulübü’yle girişimlerde bulunmuş.
Şehirlerin kendi marka değerlerini yaratmaya yönelik belediyelerin son yıllarda futbol üzerinden hareket etmelerinin gerekçesi budur.

Alanya il olursa İnegöl de olur mu?


Biraz hayalci olsa da neden olmasın diyebiliyoruz?
Nasıl mı?
Mustafa Tunçakın dün köşesinde yazdı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, başbakanlığı döneminde Alanyalılara “Süper Lig’e çıkın sizi il yapalım” demiş.
Alanyalılar takımları Süper Lig’e çıkınca şimdi haklı olarak il olmayı bekliyorlarmış.
Bizim de aklımıza gelmedi değil.
Olur ya, Alanya il olurken İnegöl de aradan nasiplenebilir mi?

Mudanya’dan Keş Dağı’na yürüyüp bayrak dikti


Büyük Birlik Partisi Mudanya İlçe Başkanı Kemal Dilbirliği, Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümünün aydınlatılmasına dikkati çekmek için “Tez Adalet” adını verdiği 6 Mayıs’ta Mudanya’dan başlayan K.Maraş’ın Keş Dağı’na yürüyüşünü dün tamamladı.
Bursa-Eskişehir-Ankara-Kırıkkale-Kırşehir-Nevşehir-Kayseri-Sivas ve Kahramanmaraş olmak üzere bin 200 kilometreyi 25 günde yürüyen Kemal Dilbirliği, dün ulaştığı helikopterin düştüğü yere Bursa’dan getirdiği Türk bayrağını dikti.

“Töre” bu kez sahnede


Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi olan “Töre” bu kez sahnede kanadı.
Gemlik Yerleşkesi Asım Kocabıyık Yüksek Okulları Tiyatro Topluluğu’nca ilçe halkına ve öğrencilere dört kez sahnelenen Turgut Özakman’ın “Töre” isimli oyunu büyük ilgi görmüş.
Trajikomik oyunu büyük bir başarı ile sahneleyen üniversite öğrencileri, güldürürken düşündürmeyi başardılar.