Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Rektör Hoca’dan itiraf: “Ben de olsam karşı çıkardım”
20 Aralık 2015 Pazar, 08:30
Bunun böyle olacağını Gemliklilerin dışında herkes biliyordu…
Daha bir ay önce yine buradan yazmıştık.
Hatta meselenin akıbetinin daha iyi anlaşılması için yazının başlığını şöyle atmıştık.
“Hukuk Gemlik’ten gidiyor”
Bizim bu başlığı atmamıza neden olan husus şuydu:
Gemlik Ticaret Sanayi Odası Yönetim Kurulu, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ı ziyaretinde konu gündeme gelmişti.
Rektör açık açık, Gemlik Asım Kocabıyık Yerleşkesi’ndeki Hukuk Fakültesi öğrencilerinin sosyal ihtiyaçlarının karşılanamayışından ve de bu yüzden başka illeri tercih etmelerinden ötürü Görükle Kampusu’na taşımayı düşünüyoruz demişti.
Bugün de taşınma işleminin her türlü yasal boyutu aşıldığı gibi kampusa inşa edilecek Hukuk Fakültesi binası için Maliye Bakanlığı’ndan ödenek dahi çıkarılmış.
Kısacası iş bitmiş…
Şimdi iktidar partisinden tutun da muhalefet partilerine kadar Gemlikliler, “Fakültemizin taşınmasına izin vermeyiz” diye tepki koyuyorlar.
Dün Rektör Ulcay ile konuyu görüştüm.
Hoca da, Gemliklilerin bu tepkisine hak veriyor.
Hatta, “Ben de Gemlik’te yaşıyor olsam karşı çıkardım” diyor.
Bu durumda suçlunun Gemlikliler değil üniversite yönetimi olduğuna vurgu yapan Rektör Hoca, Gemlik’teki Denizcilik Yüksek Okulu’nun fakülteye dönüşmesi için YÖK’e müracaat ettiklerini söyledi.
Velhasıl, Gemlikliler’in yapacakları bir şey var, o da Denizcilik Meslek Yüksek Okulu’nun fakülteye dönüştürülmesini sağlamaya çalışmak.

Gemlik, Orhangazi ve İznik’e ortak üniversite önerisi

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Körfez ilçelerimizi oluşturan Gemlik, Orhangazi ve İznik’in bir araya gelip bağımsız bir üniversite kurmaları önerisinde bulunuyor.
Çünkü, YÖK’ün üniversite kurulabilmesine izin verebilmesi için 200 bin nüfus şartı var.
Dolayısıyla üç ilçenin tek üniversitede birleşmesi kararı vermesi halinde Uludağ Üniversitesi’nden bağımsız üniversite yolu açılacaktır.

Polisten vatandaşa dikkatli olma teknikleri

Mustafakemalpaşa Emniyet Müdürlüğü’nün bir süredir sürdürdüğü Huzur Toplantıları’na ilgi bir hayli yoğun oluyor.
Önceki gün de ilçenin Hamidiye ve Yunusemre Mahallesi sakinleri, Toplum Destekli Polis Şubesi’nden görevli polislerce, 155 Polis İmdat hattının önemi ve kullanım şekli, vatandaşların kendi güvenliklerini kendilerinin nasıl sağlayacakları gibi sorunlar ve çözüm önerileri anlatılarak bilgilendirilmiş.