Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Sarıbal’dan Başbakan’a UÜ yönetimi hakkında bomba sorular
25 Ağustos 2016 Perşembe, 04:39
FETÖ soruşturması kapsamında öylesine ilginç gelişmeler ortaya çıkıyor ki biz bile takip etmekte bazen güçlük çekiyoruz.
Devletin neredeyse her kurumuna sızan terör örgütü üyelerinin buralardan sökülüp temizlenebilmesi adına hükümetin topyekûn mücadelesi sürüyor.
Kentimizde en üst düzeyde FETÖ terör örgütüne destek sağlayanlar olarak eski Vali Şahabettin Harput ile eski İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya ismi öne çıkmıştı.
Başta Bursa’nın olmak üzere ülkemiz ekonomisinin lokomotifi konumundaki BTSO’nun mevcut yönetim kurulundan üç ismin tutuklanıp, bazılarının da tutuksuz yargılanacak olması, örgütün Bursa iş dünyasında nasıl güçlü bir yapılanma içine girdiğini göstermektedir.
Kentimizde paralel yapılanmayla ilgili en son gelişme önceki gün yaşandı.
Şöyle ki, CHP Milletvekili Orhan Sarıbal, şehrin en önemli akademik eğitim veren kurumu Uludağ Üniversitesi’nin rektörü ve yardımcılarının FETÖ ile ilişkilerinin olduğu yönündeki şüphelerini TBMM Başkanlığı’na soru önergesiyle sunmuştur.
Sarıbal’ın, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde yer alan sorular özetle şöyle:
-Rektör, Fethullah Gülen bağlantısı olduğu düşünülen kişileri neden jüri üyesi olarak görevlendirmiştir?
-UÜ’de Fethullah Gülen ile bir biçimde ilişkisi olduğu bilinen (Kendisinden övgüyle söz eden, çocuklarını KHK ile kapatılan okullara veren vb.) öğretim üyeleri başta olmak üzere bazı kişiler neden FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamına alınmamıştır?
-Rektörün, Fethullah Gülen ile bugüne kadar nasıl bir ilişkisi olmuştur?
-ABD’de bulunduğu sırada Fethullah Gülen’i kaç kere ziyaret etmiştir?
-Rektörün çocuklarının Fethullah Gülen ile herhangi bir ilişkisi bulunmakta mıdır?
-YÖK, hakkında birçok iddia bulunan rektörü neden görevden almamaktadır?
Pek de su götürecek gibi görünmeyen bu sorulara bakalım Başbakan’dan gelecek yanıt ne şekilde olacak?

Siyasetteki FETÖ üyeleri kim?

Ülkenin 15 Temmuz darbe girişimi gecesinden bu yana gündemi FETÖ terör örgünün Türkiye’yi ahtapot gibi saran uzantılarının ortayı çıkarılmasıyla haşır neşir durumda.
Her ne kadar devlet içinde temizleme çalışmaları sürse de toplumdaki beklenti, siyasetçiler arasındaki örgüt üyelerinin kimler olduğunun bir an önce ortaya çıkarılıp cezalandırılmalarıdır.

19 özel okulu olan ilçe

Milli Eğitim Bakanlığı 2016-2017 eğitim öğretim yılında hizmet verebilecek özel okulların listesini açıklamış.
Buna göre 5 anaokul, 4 ilkokul,4 ortaokul ve 6 lise olmak üzere 19 özel okulla hizmet verecek ilçemiz İnegöl.
Nüfusunun neredeyse dörtte birini öğrencilerin oluşturduğu İnegöl’de darbe girişimi soruşturması kapsamında 8 özel okul da kapatıldı.

Mudanya’ya yakışacak tesis

Mudanya Belediye-si’nce yapımı gerçekleştirilen çok amaçlı sosyal tesis açılmak için gün sayıyor.
Tesis bünyesinde Meslek Edinme Kursları, Kadın Dayanışma Evi, Öğrenci Etüt Evi, Kütüphane ve Gençlik Spor Merkezi’nin bulunacağını aktaran Başkan Hayri Türkyılmaz, sosyal belediyeciliğinin halka hizmet mantığıyla hareket edip benzer tesislerin daha da çoğalması için proje çalışmalarının olduğunu belirtiyor.