Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Torba Yasası’nda merak edilenler
01 Ekim 2014 Çarşamba, 07:47
Türkiye’nin en kapsamlı barış paketiyle öğrenciden esnafa, çiftçiden işadamına kadar 20 milyonu aşkın yurttaşın prim, vergi, idari para cezalarını yeniden yapılandıran Torba Yasa bugün yürürlüğe giriyor.
1 Ekim’de başlayıp 31 Aralık’ta son bulacak süre içerisinde vatandaşlar SGK İl Müdürlüğü ile 14 ilçedeki SGK merkezlerinde yapılandırma işlemlerini yapabilecekler.
Bağ-Kur borçlarının dondurulmasından esnafa işçi emeklisi imkanına, borçların taksitlendirilmesinden kredi kartıyla ödemeye kadar pek çok seçeneği içeren yasaya ilişkin tüm detayları SGK İl Müdürü Erhan Karaca’ya sorduk.
İşte en çok merak edilen 14 soruda Torba Yasası:
Yapılandırmanın ödemeleri nasıl olacak?
İlk taksit başvurudan 1 ay sonra başlayacak. Taksitler iki aylık dönemlerle ödenecek.
Vergi borçları nasıl yapılandırılacak?
Vergi borçlarının aslı silinmiyor. Ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş bulunan alacakların faiz ve cezaları silinecek. Bunun yerine TEFE/ÜFE değişim oranları ile yeniden hesaplama yapılacak. Yapılandırmadan yararlanmak için açılmış olan davalardan vazgeçilmesi gerekiyor.
Kredi kartıyla ödeme yapılabilecek mi?
Kredi kartı ile ödeme olanağı bulunuyor.
Silinecek 120 liranın altındaki borçlar neleri kapsıyor?
Sigara cezaları dışındaki trafik cezaları, yanlış yere park yapma, emniyet kemeri takmama gibi alacaklardan vazgeçiliyor.
Prim borçları başvuru süresi ne zaman doluyor?
Prim borçları için kanunun yayımlandığı tarihi izleyen aybaşından itibaren 4 ay içinde başvuruda bulunmak gerekecek. Geri kalan borçlar içinse 3 ay içinde başvuru şartı olacak.
Bugüne kadar gelen hacizler konusunda ne yapılacak?
SGK borçları nedeniyle taşınır veya taşınmaz mallara getirilen hacizler ile alınan teminatlar yapılan ödemeler düzeyinde kalkacak. Bu borçlar nedeniyle üçüncü kişilere konulan hacizler ise ilk taksitin ödenmesinden hemen sonra kalkacak.
Yapılandırma ne zaman bozulacak?
Bir takvim yılında taksitler iki kere aksatılırsa, yapılandırma bozulacak.
Şirketlere yönelik düzenleme var mı?
Kasasını tutturamayan yasa çıktıktan 3 ay sonra başvuru yaparak açık kısmını yüzde vergi ödeyerek düzeltebilecek.
Vergi borcunda kaç taksit imkânı var?
6, 9, 12 ve 18 taksitte ödeme imkanı olacak. Taksitle yapılan ödemeler için belirli bir katsayı uygulanacak.
Bağ-Kur affı kimleri kapsıyor?
Bağ-Kur affı kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olanları kapsayacak. 2 yıldan az olanlar bu kapsama girmeyecek. Bağ-Kur’a 2 yıldan fazla sürede borcu olanların hem borcu hem de hizmeti silinecek.
Prim yapılandırması icraları durduracak mı?
Prim borcu olanlara 3 aylık süre verilecek. İster taksit isterse gelip peşin ödeme şansları olacak. Eğer başvuru yapılmazsa otomatik olarak 24 aydan sonrakiler silinecek.
Gelir testi için ne kadar süre veriliyor?
Tebligat aldığı halde gelir testine girmeyenlere 2 ay süre verilecek. Ödeyeceği tutar belirlenecek.
6111 yapılandırmasını etkileyecek mi?
Çalışmanın yapılandırma ile ilgisi yok. 6111 sayılı düzenleme ile alacaklarını yapılandıranlar ödemelerini aksatmasın. Yapılandırmayı bozanlarla ilgili düzenleme yok. 
SGK İl Müdürü Erhan Karaca, vatandaşların daha fazla bilgi ala bilmeleri için bursasgk.gov.tr internet adresinden ya da 6001000 nolu çağrı merkezini arayabileceklerini söyledi.