Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Trafikte kalınca isyan etmeyin çünkü mantık bu
30 Ekim 2016 Pazar, 04:01
Kentin bir yerinden başka bir yerine gitmek adeta işkence haline geldi.
Bu durum sadece özel arabanızla değil toplu taşıma araçlarını kullandığınızda da farklı değil.
Peki ya ne oldu da dünyanın konuştuğu söylenen Bursa bu duruma geldi?
Cevabı çok basit.
Kentin geleceği değil şehri yönetenlerin siyasi geleceklerini öncelikli planladıkları için.
Bir ihtimal de öngörülerinin yeterli olmayışıdır.
Son on yıldır kontrolsüz büyüme içine giren kentimizin bu duruma geleceği herkesçe öngörülmesine rağmen yetkililerin iyi bir planlama yapamadığı gerçeği ortadadır.
Kentin bu şekilde büyümesiyle övünülürse sonuç kaçınılmazdır.
İşte size dünyada herhalde benzeri olmayan bir örnek.
Kentin doğu yakasını oluşturan son nokta Kestel’e iki yılı aşkın süredir metroyla ulaşım sağlanıyor.
Bu fevkalade çağdaş bir hizmet olarak görülüyor olsa da anlatacaklarımı okuyunca hiç de öyle olmadığını fark edeceksiniz.
Raylı sistemlerin kullanım amacı, halkın toplu taşıma araçlarını kullanma alışkanlığı edinmesinin sağlanması ve de metronun gittiği istikamete başka bir toplu taşıma aracının gitmesinin engellenmesini sağlamak dolayısıyla da o güzergahta trafik yoğunluğunu sonlandırmaktır.
Dünyanın her yerinde anlayış şekli böyledir.
Ama gelin görün ki, bu anlayış kentimizin doğu yönünde farklı kavranmış olacak ki, raylı sistemin uzandığı Kestel istikametini metronun dışında aklınıza gelebilecek yüzlerce toplu taşıma aracı da kullanıyor.
Bu da, dünyanın öngördüğü çağdaş ulaşım mantığının bizde yerini siyasi menfaatlere bıraktığını gösteriyor.
Bu yüzden de trafikte isyan etmeye hiç gerek yok.

“Dünyada 600 milyon obez, 800 milyon aç insan var”

Şehrimizde düzenlenen ‘Sivil Toplum Diyaloğu” konulu seminerde konuşan Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Tarık Tezel, hepimizin ders çıkarması gereken bir konuya değinmiş.
Tezel, dünyada 1 milyar 200 milyon insanın yoksulluk sınırı altında yaşadığını, 800 milyon insanın ise aç olduğunu söylerken de şu vurguyu yapmış:
“Buna karşın dünyada 600 milyon insan obez. İsraf edilen gıda, 1 milyar 600 milyon kişiyi, yani açlıkla boğuşan insanların iki katını doyurabilecek büyüklüktedir”

İnegöl’de yaşamı tehdit eden kirliliğe önlem 

Özellikle kış sezonunda insan sağlığını tehdit edici boyutlara ulaşan İnegöl’deki hava kirliliğinin önüne geçmek amacıyla Büyükşehir Belediyesi ekipleri denetimlere başlamış.
Mobilya sanayi atıklarının yakıt olarak kullanılması nedeniyle oluştuğu tespit edilen hava kirliliğinin önüne geçilmesi için Mobilyacılar Sitesi başta olmak üzere muhtelif noktalarda Çevre Kontrol Şube Müdürlüğü elemanlarınca denetimlere başlanmış.
Denetimlerin kış boyunca süreceğini umut ediyoruz.

İşte böyle topluma kazandırabiliriz

Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı’nca aile içi iletişimi konu alan “Çınar Projesi” uygulanmaya başlandı.
Projenin amacı; özellikle Roman vatandaşlarına ailenin öneminin kavratılmasını, ailede doğru ve etkili bir iletişimin sevgi ve hoşgörüye dayandığının benimsetilmesini, doğru ve etkili bir iletişimin aile hayatında kaliteyi artırmasını, aile hayatındaki kalitenin artması sonucu çocukların derslerindeki başarının da yükseltil-mesinin anlatılmasıdır.
Mustafakemalpaşa Kaymakamı Mustafa Masatlı’yı kutluyoruz.