Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Türkiye’ye örnek, yolu olmayan proje!
04 Nisan 2016 Pazartesi, 07:07
Kent içinde imalat yapan esnaf ve sanatkarın şehir dışına çıkarılmasını amaçlayan BESOB Büyük Sanayi Sitesi’nin devam eden yapımına ilişkin bilgi paylaşımı için dün çalışmaların sürdüğü şantiye alanındaydık.
Kestel Çataltepe Bölgesi’nde 307 hektar alana kurulan, 24 imalatçı sektörü kapsayan sanayi sitesinin 2008 tarihinde protokolü imzalanmış, 2011’de de temeli atılan 1 milyar lira yatırım maliyetli TOKİ ortaklı proje 11 etap halinde gerçekleşecek.
3 bin esnafa ve sanatkara hizmet verecek Büyük Sanayi Sitesi’nin 1. etabını oluşturan 125 dükkan hak sahiplerine verilerek hizmete girmişti.
Böylesine büyük bir sanayi kompleksi bünyesinde eğitim kurumlarından kültür merkezine kadar aklınıza gelebilecek insana dair her türlü gereksinim düşünülerek planlanmış projede bir büyük eksiklik hemen göze çarpıyor.
Aslında bu eksikliği henüz proje aşamasında Kestel Belediye Başkanı Yener Acar defalarca gündeme getirmişti.
Bugün gelinen noktaya baktığımızda Başkan Acar’ın ne kadar haklı olduğu ortaya çıkmıştır.
Türkiye’ye örnek gösterilen dev yatırımın ne yazık ki hala bir yolu yok…
Evet, evet yanlış okumadınız.
Büyük Sanayi Sitesi yapımı süren şantiye alanına ulaşım yolu yok.
Halbuki projeye ilk olarak şantiye alanından Ankara asfaltına bağlantı yolunun yapılması gerekiyordu.
Ama bu söylem beş yıldır lafta kalınca bu güzergahı kullanan çimento kamyonları, su taşıyan TIR’lar ve bölgedeki üç ayrı TIR parkına şimdi de ilaveten sanayi sitesinin yapımı için ağır tonajlı yüzlerce araç da zaten yetersiz olan mevcut yolu kullanmak zorunda kalınca ortaya yolu olmayan Türkiye’ye örnek proje gösterilmek istenmesi abesle iştigal değil de nedir?
Bunları yazıyorum diye eminim Arif Tak başkan arayıp sitem edecektir.
Sayın başkan, kazın ayağı hiç de öğle değil.
Siz üç bin esnaf ve sanatkarınızın menfaatlerini düşünürken bölge halkının da mağduriyetini göz ardı etmemelisiniz.
Bunun için konuşmanızda vurgu yaptığınız gibi bağlantı yolunun öncelikle projelendirilip ardından ihaleye çıkarılıp yapımına başlanarak tamamlanmasının takipçisi olmalısınız.
İşte o zaman projenin her anlamda büyüklüğünden söz edebiliriz.

Projedeki 24 imalatçı sektör şunlar…


Türkiye’ye örnek gösterilen projede en çok merak edilen konulardan biri de imalatçı hangi sektörlerin bulunduğuydu.
Cumartesi günkü toplantıda basına verilen bilgi notunda bu sektörler söyle sıralanıyordu:
Ayakkabıcılar, bıçakçılar, bobinajcılar, PVC doğramacıları, demirciler, dokumacılar, elektrikçiler, geri dönüşümcüler, hırdavatçılar, işlemeciler, ısıtıcılar, karoserciler, kuru temizleyiciler, mobilyacılar, matbaacılar, mermerciler, oto boyacıları, oto kauçuk ve plastikçiler, oto tamirciler, yedek parçacılar, konfeksiyoncular, gıda üreticileri ve sandıkçılar.

189 firma katılacak


İnegöl sadece ülkemizde değil dünyada da mobilya sektörü merkezlerinden biri olmuştur.
5-10 Nisan arasında düzenlenecek olan ve de İnegöl mobilyasının tanıtımına katkı sağlayan MODEF Fuarı yarın 35’inci kez kapılarını ziyaretçilerine açacak.
DODEF Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası ile İnegöl Mobilyacılar Odası’nın da ortağı olduğu MODEF Fuarı’na 189 firma katılacağı, 20 bin yerli ve 40 ülkeden bini aşkın ziyaretçi bekleniyor.