Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Üç milletvekilleri var ama çare değil
08 Haziran 2016 Çarşamba, 07:45
30 yıla yakın süredir bu kentte gazetecilik yapıyorum.
Bu süre içinde defalarca haber yapılarak gündeme getirilen ve hala  tamamlanamayan iki önemli projesi var.
Birincisi Boğazköy Barajı, diğeri ise Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık’tan oluşan dağ ilçelerimizin yol sorunudur.
Dün Olay’dan İhsan Aydın sorunu köşesine taşıyarak şöyle demiş;
“Bursa dışında başka bölgelerde yapılan duble yollar, viyadükler, tüneller, köprüler insanın içini burkuyor. Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık’a bu kalitede yollar, tüneller, köprüler, asfaltlar acaba niçin çok görülüyor” diye sormuş.
Aydın’ın sorusuna yanıt vermek istiyorum.
Çünkü o bölgenin insanları protesto, eylem gibi tepki koymasını bilmezler. Çünkü onlar için devletin birliği bütünlüğü her zaman ön plandadır. Çünkü onlar için dost da düşman da tanrı misafiridir.
Çünkü onlar en çok şehidi vermiş atalarının torunlarıdır.
Zira överken yere göğe sığdıramadığımız kentimizin güzide dört ilçesinde yıllardır ulaşımın tartışılıyor olması ne yazık değil mi?
1 Kasım seçimlerinin en kazançlı çıkan bölgesi dağ yöresi demiştik.
Nitekim biri AK Parti’den Osman Mesten, CHP’den Erkan Aydın  ve MHP’den Kadir Koçdemir  olmak üzere üç milletvekili çıkararak sorunlarına çözüm istediklerini ortaya koyan dağ ilçelerinin derdini anlatmaları için daha ne yapmasını bekliyoruz ki.
Şöyle düşünüyorum da bölgeden sorumlu üç milletvekilinin 1 Kasım seçimlerinden bu yana Büyükşehir Belediyesi’nin dışında bu dört ilçemizin sorunlarının çözümüne yönelik yaptığı çalışmalarla ilgili aklıma somut bir şey gelmiyor.
Eğer sizin geliyorsa söyleyin de yazalım.

Beklentileri teşvik kapsamına alınmak

Dört dağ ilçemizin belediye başkanlarına hükümetten en önemli beklentiniz nedir diye sordum.
Ortak yanıt, “Hayalimiz olan teşvik kapsamına alınmak istiyoruz” oldu.
Yörenin teşvik kapsamına alınmasının özel sektör yatırımcılarını da teşvik edeceği dolayısıyla bölgenin diğer bir sorunu olan göçün de bu sayede önlenebileceği belirtiliyor.