Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Vali Bey destek verdi Orhangazi Üniversitesi BTÜ oluyor
26 Temmuz 2016 Salı, 05:22
Orhangazi Üniversitesi’nin Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) olması yönündeki önceki günkü yazımızın ardından dün önemli bir gelişme yaşandı.
Kurulduğu günden bu yana ana kampus sorunu çözümlenemediği için şehir merkezinde üç ayrı bölgede eğitim vermeyi sürdüren Bursa Teknik Üniversitesi’nin Kestel’deki inşaatı tamamlanıncaya kadar Orhangazi Üniversitesi’nde hizmet verebilmesi için adım atıldı.
BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, dün Vali İzzettin Küçük ile bir araya gelerek her yıl artan öğrenci sayısıyla birlikte yaşanan yer sıkıntısının aşılabilmesi ve de üç ayrı yerde eğim veren fakültelerinin bir çatı altında toplanması için Orhangazi Üniversitesi’ne talip olduklarını iletti.
Bilindiği gibi Orhangazi Üniversitesi, paralel yapıya ait olduğu tespit edilmiş ve bir süre önce mahkeme kararıyla kayyuma devredilmişti.
Ortaya böyle bir durum çıkınca da Orhangazi Üniversitesi’nin amacına uygun olarak kullanılmasının en uygun koşulunun, kurulduğundan bu yana yer sıkıntısı nedeniyle bütünlük oluşturamayan BTÜ’ye verilmesi gündeme geldi. 
Daha doğrusu, BTÜ mevcut büyüyen birimleri devletçe karşılanan paralarla özel teşebbüsün binalarında kirada mı kalmalı, yoksa bedelsiz olan devletin mevcut binasında mı faaliyet göstermelidir meselesi tartışılmaya başlandı.
İşte bu sorunun cevabı Rektör Hoca’nın girişimleri Vali Bey’in “olur” vermesiyle alınmış oldu.
Ancak bu gelişme öncesinde BTÜ Rektörlüğü, yeni akademik yılında öğrenci ve bölüm sayısının artışıyla var olan sıkıntının daha da artacağını anlatan bir yazıyı Başbakanlığa gönderdi.
Rektör Hoca, alternatif olarak da daha önce Nilüfer Belediyesi’nin kiracı olduğu Nilpark’a aylık 75 bin lira kira karşılığında taşınmaları için de onay almıştı.
Malum darbe girişimi sonrasında ülkemiz tüm kurumlarında olduğu gibi paralel yapıya ait eğitim kurumlarının konumunun tasfiye süreciyle BTÜ’nün yer arayışına çözüm ışığı yanmış oldu.
Bugün Maliye Bakanlığı, YÖK ve Defterdarlık’la görüşülerek şu ana kadar kiracı konumunda faaliyetlerini sürdüren BTÜ’nün tüm birimlerinin Orhangazi Üniversitesi binalarına taşınması için girişimler başlayacak.

Yaşananlarla herkes ektiğini biçiyor

Orhangazi Üniversitesi’nin Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) olmasını önerdiğimiz dünkü yazımız üzerine çok sayıda hem mail hem de telefonlar aldım.
Hepsinin de talebi bu yöndeydi.
Hele bazıları var ki müthiş öfkeliydiler.
Bunlar, Orhangazi Üniversitesi’nin yapımında maddi ve manevi yardımda bulunanlar olsa gerek.
Gerçi bu kişiler de paralel yapının bir uzvu olmasalar neden, niçin bağışta bulunsunlar ki?
Eee ne yapsınlar sistem gereği böyle davranmak zorundalar galiba.

Kestel kampusu bitirilecek

Bursa Teknik Üniversitesi’nin yer sorununun geçici çözümü için bina arayışları sürerken Kestel’e yapılacak ana kampus için de gelişmeler var…
Dün görüştüğümüz BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, 40 bin metrekarelik alanı kapsayan arazide mastar, yol, altyapı, enerji ve de yurtların yerleşim projelerinin tamamlandığını kısa süre içinde de mimari projenin bitirilmiş olacağını söyledi.
Rektör Hoca, özellikle BTÜ’nün ana kampusunun Kestel olacağını da tekrarladı.