Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Vatandaşın derdine derman olacak vaatler ama...
20 Ekim 2015 Salı, 07:58
Cumhuriyet Halk Partisi’nin Bursa teşkilatlarındaki tek bayan başkanı olan Karacabey İlçe Başkanı Gönül Avil, partisinin seçim vaatlerini ilçe halkıyla paylaşmış.
Aynı zamanda Karacabey Belediyesi CHP Meclis Üyesi olan Avil, CHP’nin Türkiye’de yaşayan herkesi, etnik kimlik, inanç ve yaşam tarzı ayırımı yapmadan eşit yurttaş olarak gördüğüne vurgu yaparak halkın mutluluğu ve huzuru için çalıştıklarını belirtmiş.
Partisinin vaatleri arasında öncelikli olarak asgari ücretin net bin 500 TL olacağını, emeklilerin hak ettiğini alacağını, isteyen herkesin konut sahibi olacağını, işveren, esnaf ve KOBİ’lerin sorunlarının çözüleceğini, çiftçi ve orman köylüsünün destekleneceğini, mazotun 1.80 TL olacağını, yoksulluğun sıfırlanacağını söylemiş.
Başkanın, bu açıklamaları her CHP’linin şu günlerde klişeleşmiş söylemleri olsa da yüzde 80’inin geçimini tarımdan sağladığı insanların yaşadığı Karacabey’de vurgulanması önemlidir.
Tabii ki, bunların gerçekleşebilmesi ya da gerçekleşmeyeceğini bugün için kestirmek mümkün değil.
Nitekim CHP, bu vaatlerle yurttaşın karşısına çıkarken yaptığı şu vurgusu önemli.
“CHP’yi iktidar yaparsanız”
Mesele, her yurttaşın derdine derman olabilecek vaatlerin seçimlerde sandığa ne şekilde yansıyacak olmasıdır.

Kirmastı ıslah oluyor

Kirmastı Deresi hiç şüphe yok ki, Mustafakemalpaşa’nın sahip olduğu en önemli değerlerden biridir.
Belediye Başkanı Sadi Kurtulan’ın, “hayalim” dediği üç vizyon projesinden biri olan Kirmastı Deresi’nin ıslahı ve çevre düzenlemesi çalışmaları başlamış.
İlçeyi ikiye ayıran derenin her iki tarafına da yapılacak sosyal donatı alanları, yürüyüş parkurları ve Kule Kafe’nin yapılacağı proje ihale aşamasına geldi.

“Vatandaş istedi biz yaptık”

Karacabey Belediyesi, vatandaşların park yapılmasını istediği alanı kamulaştırarak park alanına dönüştürdü.
Özel ışıklandırma tekniklerinin ilk kez uygulanacağı park alanına ayrıca ıhlamur ağaçları dikilecek.
Böylece bölgenin kısa sürede ıhlamur çiçeği kokusuyla nefes alınan bir sosyal alan haline geleceğini belirten Belediye Başkanı Ali Özkan, “Vatandaş istedi biz de yaptık” dedi.

Her işimiz hep böyle…

İlginçtir, üç ameliyathanesi bulunan hastanede üç aydır ameliyat yapılamıyordu.
Kısa bir süre önce hizmete açılan İznik Devlet Hastanesi, her türlü araç gereç ve cihazlarla donatılmış olmasına rağmen ameliyat yapılamayışının gerekçesine bakar mısınız?
Hastane binasının yeni yapılmış olmasından ötürü oluşan nem yüzünden ameliyatlar gerçekleşemiyormuş.
Neyse ki, Hastane Başhekimi Dr. Aybars Alemdaroğlu’nun girişimleriyle yurtdışından getirtilen nem oranını düşürecek cihazın hastaneye monte edilmesiyle tüm branşlarda ameliyatlar yapılmaya başlanmış.
7 Haziran seçimleri öncesinde hastanenin açılışı sıkıştırılmaya çalışılınca işte ortaya da böyle vatandaş mağduriyeti çıkar.