Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yetkililer gereğini yapmıyor vatandaş ne yapsın…
18 Eylül 2014 Perşembe, 08:34
Kestel’deki boya ne fabrikalarının kimyasal atıklarını bıraktıkları Mandıras Deresi zehir saçmaya devam ediyor.
“Kestel’de yaşamıyoruz ki, bundan bize ne” diyebilirsiniz.
Ama kazın ayağı hiç de öyle değil.
Çünkü;
Kestel’in tarım yapılan topraklarının büyük bir kısmının bu dereden sağlanan suyla sulandığını söylesek sanırım ilginizi çekecektik.
Daha açık bir ifadeyle izah etmek gerekirse, bu bölgede yetişen pek çok sebze ve meyvenin pazarlarda satıldığını dolayısıyla da bir şekilde bunların sofralarımıza kadar geldiğini söylesek daha çok ilginizi çekecektir sanırım…
Hani zaman zaman kanser vakalarında artış olduğunu duyarız ya…
İşte bunun başlıca sebebi, sağlıksız koşullarda yetişen ürünlerin insanlar tarafından tüketilmesidir.
Görmediğimiz, bilmediğimiz tek bir canlının daha yaşama şansının olmadığı derelerden sulanan sebze ve meyveleri afiyetle yerken tehlikenin farkında bile değiliz…
Zaten olmamız da mümkün değil.
Çünkü bu işin denetimi tüketicinin değil devletin ilgili birimlerinin işidir.
Birileri zenginliğine zenginlik katmak uğruna arıtma tesislerini çalıştırmayıp nasılsa denetleyen yok, gören yok, tepki gösteren yok diyerek derelere kimyasal atıklarını bırakarak adeta ölümlere yol açıyor.
Bu durum sadece Mandıras Deresi için değil Nilüfer Deresi için de geçerlidir.
Peki ya bu işin vebali kimin?
Yasalarla belirtilmiş olmasına rağmen gerekli önlemleri almayıp insanların ölümlerine vesile olanlar unutmamalıdır ki, kimsenin alnının kimsede kalmayacağıdır.

MAHALLE MECLİSİ İŞBAŞINDA

Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, soruna yerimde çözümüne yönelik başlattığı Mahalle Meclisi toplantılarını sürdürüyor.
Arapzade, Örnek, Topselvi ve Hürriyet mahallerinin ardından Mahalle Meclisi’nin beşincisi önceki akşam Çakırlı Mahallesi’nde gerçekleştirildi.
Başkan Çağlayan’ın yanı sıra AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Kaya, belediye başkan yardımcıları ile belediye birim amirleri toplantıda hazır bulunmuşlar.
Başkan Çağlayan’ın belediye yatırımlarını anlatmasıyla başlayan toplantının devamında mahalle halkı ayaklarına kadar gelen sorunların çözümündeki yetkili kişilere sorunlarını anlatma fırsatı bulmuşlar.
Bu durum gösteriyor ki, vatandaşın ayağına sadece seçim dönemlerinde gitme siyasetinin artık geçmişte kaldı.