Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yunuseli beklemede, şimdi her yol Yenişehir
31 Temmuz 2015 Cuma, 07:13
Bursa’nın bitmeyen havayolu ulaşımı çilesi için artık kafalarda tek havaalanı olarak Yenişehir’i kabullenmemiz gerekecek.
Aslında çok daha önceden kabullenilmesi gereken durumdu ancak siyasilerin Yenişehir’e alternatif Yunuseli ısrarı süreci bu noktaya getirdi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yunuseli Havaalanı’nı belirli büyüklükteki uçakların uçuşlarına tekrar açacaklarını müjdelemişti kamuoyuna.
Bugün anlaşılan o ki, Altepe, bu müjdeyi verirken askeriyeye ait alanın Genelkurmay Başkanlığı’ndan Büyükşehir Belediyesi’ne devrinin öyle pek de kolay olmayacağını düşünememişti.
Başta Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’yla yapılan uzun soluklu girişimler sonuçsuz kaldı.
Yani evdeki hesap çarşıya uymadı.
Genelkurmay’ın, Yunuseli Havaalanı’nın, Işıklar Hava Lisesi’nin ihtiyacı dahilinde değerlendirileceği gibi havacılık kültürünü artırmaya yönelik çalışmaların yapılabileceğine dolayısıyla buranın devrinin bugün için pek mümkün olmayacağı yönünde karar aldığı öğrenildi.
Nitekim işin bu denli uzadıkça uzaması neticenin bu yönde olduğuna işaret ediyor.
Böylece Yunuseli Havaalanı’nın tekrar sivil havacılığa açılması hayali bugün için askıya alınmış durumda.
Bu gelişme bizlere bundan böyle Bursa’nın uluslararası havaalanının Yenişehir Havaalanı olarak kabul edip motivasyonumuzu bu yönde kullanmamız gerektiğini gösteriyor.
Anlayamadığım şudur;
Yenişehir Havaalanı’nın şehir merkezine mesafesi uzak diyenler acaba kaç kez yurtdışına çıkmışlardır.
Halbuki, Avrupa’da çoğu havalimanları şehir dışındadır.
Hatta şehir içinde kalanlar da zaman içinde güvenlik açısından yerleşim alanlarının dışına çıkarılıyor.
Bence, Yenişehir Havaalanı’nın Avrupa’dakilerle arasındaki tek eksiği metro ulaşımının olmamasıdır.
Büyükşehir Belediyesi’nin bu ihtiyacı düşünerek mevcuda ilaveten çözümler geliştirme çabası içinde olduğunu görüyoruz.
Bu durumda Bursa’da yaşayanlar olarak bizlere düşen sorumluluk, şimdilik Ankara, Trabzon, Erzurum, Diyarbakır ve Muş illerine uçuş tercihlerimizi Yenişehir’den yana yapmalıyız.
Çünkü, Yenişehir Havaalanı’nın daha fazla kullanılması demek havayolları şirketlerinin diğer illere de uçuş seferleri ilave etmesi anlamına geliyor.

SOSYAL GELİŞİME BELEDİYE DESTEĞİ

Yerel yönetimlerin, vatandaşın sosyal gelişimine dair katkı koyabilecek çalışmalar içinde olduğunu görünce mutlu oluyoruz.
İşte son örnek Karacabey Belediyesi’nden…
Karacabey Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde kurulan Yetenek Geliştirme Kursları (KARYEK) bundan böyle çalışmalarında ilçe halkının yanı sıra Uludağ Üniversitesi Karacabey MYO öğrencilerine de yer verecek.
Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde Karacabey Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonu’nda, Karacabey’in yanı sıra şehir dışından eğitim için ilçeye gelen öğrencilere kurs ve branşlar hakkında seminer verilmiş.
Yetenek Geliştirme Kursları’na ilk ders olarak fotoğrafçılık konurken talep doğrultusunda yeni branşlar da ilave edilebilecek.
Belediyeciliğin artık halkın yaşamının her alanında olmasının en güzel örneğidir Karacabey Belediyesi’nin bu çalışması.