Ersel PEKER

Ersel PEKER

erselpeker@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Geri çekilen Zeytin Yasası, Gemliklileri ölüme terk etti
19 Haziran 2017 Pazartesi, 07:45

Bu yazıyı tarihe not düşmek için yazıyorum.
Böyle şey olur mu demeyin çünkü oldu bile...
Günlerdir Türkiye'nin gündemini oluşturan Zeytin Koruma Yasası'nın değişikliğine ilişkin kanun teklifi gelen tepkiler üzerine geri çekildi.
Ben işin bu yönüne değil geçmeyen yasanın içinde yer alan Gemlikliler için hayati önem taşıyan tarafındayım.
Anlatayım...
Gemlik'in zemininin alüvyon ve de iki ayrı deprem fay hattının üzerinde olması nedeniyle Gemlikliler patladığından en az 30 bin kişinin hayatını kaybedeceği bir saatli bombanın üzerinde yaşıyor.
Bunu ben değil AK Parti İlçe Başkanı Zafer Işık bilimsel verilere dayandırarak bakın şöyle açıklıyor:
"Merkez üssü Gemlik olan bir depremde maksimum 30 bin kişinin hayatını kaybedebileceğine dair elimizde envanter var" diyor.
Şimdi gelelim yazının başlığını, "Geri çekilen Zeytin Koruma Yasası Gemliklileri ölümü terk etti" şeklinde atmamızın nedenine.
Bu durumda her an ölüm korkusuyla yaşayan ilçe halkının bu haklı endişelerini gidermek için AK Parti, MHP ve CHP konsorsiyumunun
deprem riski daha az olan ilçenin kuzey bölgesini konut alanına açma çabaları yine Zeytin Koruma Yasası engeline takıldı.
İmara açılmak istenen ilçenin zemini tek sağlam olan bu bölgesinin bir kısmı zeytinlik bir kısmı da orman alanı olmasıdır.
Halbuki hem orman hem de zeytin üretiminin olmadığı bu yamaçları sadece konut alanına açıp riskli bölgedeki mevcut Gemlik'in buraya taşınmasının önüne açacak teklif girişimi, geri çekilen Zeytin Koruma Yasası içindeydi.
Böylece ülke adına karar vericiler, Gemliklileri olası bir depremde ölüme terk etmiştir.
Bunun başka bir izahı var mıdır?

-AK Parti, CHP ve MHP'nin çabaları sonuçsuz kaldı

AK Parti İlçe Başkanı Zafer Işık, CHP İlçe Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ve MHP İlçe Başkanı Mehmet Emin Özcanbaz 10 gün önce bir kez daha TBMM'ye birlikte giderek Zeytin Koruma Yasası içinde kalan Gemlik'in bu anlamdaki beklentisini bir kez daha aktarmışlar.
Partilerin grup başkanvekilleri ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'yle görüşmüşler.
Tek istedikleri Gemliklilerin ölüm korkusu içinde yaşamalarını sonlandırmak için yasaya, hayati önem taşıyan bu özel durumun dahil edilmesiydi.
Ama olmadı çünkü görüştükleri herkes yaşanan tepkiler nedeniyle meseleye sahip çıkmaya korkmuşlar.

-Erdem Saker'den Gemlik'e öneri

Zeytin Koruma Yasası, Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine de geldi.
Hatta Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Zeytin kurtuldu, Gemlik kurtuldu mu, şimdi Gemlik'i ne yapacağız" diyerek muhalefet üyelerine cevap verdi.
Belediye eski Başkanı Erdem Saker de Gemlik Belediyesi'ne şu öneride bulundu:
"Konut alanına açmak istediğiniz ancak yasanın izin vermediği bölgedeki zeytin ağaçlarını sökerek başka bir yere nakledilmesi talebi belki de Gemlik için kurtuluş olabilir"
Değerlendirilmeye değer bir öneri...