Kemal GÖZ

Kemal GÖZ

kemalgoz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Büyükşehir'de teşhis tamam sıra tedavide
08 Şubat 2018 Perşembe, 08:05

Gerçekleştirdiği örnek projelerle her geçen gün gücüne güç katan Sönmez Medya, AS TV'de bomba gibi bir programın startını verdi.
Baia Hotel'de gerçekleştirilen Sönmez Medya Buluşmaları'nın ilk konuğu Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş oldu.
Bursa Hakimiyet Gazetesi köşe yazarları ve editörleriyle aynı masada buluşan Aktaş, kendisine yöneltilen sorulara açık yüreklilikle cevap verdi.
Bundan böyle her çarşamba saat 20.15'te yayınlanacak 'Sönmez Medya Buluşmaları' öyle görünüyor ki kent gündeminin ilk sırasında yer alacak.
AS TV'de ekranlara gelecek programda kent ve yerel yöneticiler ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri konuğumuz olacak.
Dün, ilk konuğumuz olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a trafik, ulaşım, kentsel dönüşüm ve Uludağ ile ilgili sorular yönelttik. Aktaş, açık yüreklilikle tek tek yanıtladı.

100 gün geride kaldı

Kentin en önemli sorunları arasında yer alan ulaşım probleminin çözümü için önemli dokunuşlar tek tek hayata geçiriliyor.
Her gün trafikte olan bir kişi olarak bunu gözlemek mümkün.
Trafiğin pik yaptığı saatler dışında 'Bursa'da yaklaşık 1 aydır ulaşım nefes alır hale geldi' diyebiliriz.
3 Kasım 2017'de Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini üstlenen Alinur Aktaş, 100 gündür sorunların çözümü için gece gündüz demeden uğraş veriyor.
Bizzat yaşayarak ve görerek sorunları tespit eden Aktaş, kesin çözümlerle problemlere neşter vuruyor.
Bunu söylediği 'Minibüsler Bursa'ya yakışmıyor' sözünden anlamak mümkün.
Gerçekten özellikle Ankara Yolu ve İstanbul Caddesi'nde yaşanan trafik keşmekeşinin en önemli nedenlerinden birisini minibüsler oluşturuyor.

Dönüşüme yeni formül

Kentsel dönüşüm rüzgarının estiği Bursa, şimdilerde sessizliğe bürünmüş durumda.
Önceden alınan izinlerle süren inşaatlar Nilüfer'de tüm hızıyla sürüyor. Ancak, bölgedeki yaklaşık 120 projenin akıbeti belirsizliğini koruyor.
Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Ankara'da bir araya gelen Aktaş, mağduriyetin sona ermesi için önemli bir zirve gerçekleştirdi.
Kendisinin de her gün çok sayıda telefon aldığını anlatan Aktaş, sorunun en kısa sürede çözüme kavuşacağını ifade etti.
Başkan Aktaş, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınacak kararla kentsel dönüşümün kaldığı yerden devam edeceği müjdesini verdi.
'Şehrin dikey değil, yatay büyümesi' gerektiğine işaret eden Aktaş, "Dönüşümde başlıca kriterimiz, parsel bazında değil ada bazında olması. Bu büyüme Kuzey, Doğu ve Batı'ya doğru olmalı" dedi.
Başkan Aktaş'ın "Benim Bursa'da bir metrekare arsam yok. Arsası olan satmasın" sözleri ise büyük buluşmaya damga vurdu.