Kemal GÖZ

Kemal GÖZ

kemalgoz@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
'Kentsel dönüşüm'ler kira fiyatlarını uçurdu
10 Haziran 2017 Cumartesi, 07:27

Kiralık ev fiyatları kentsel dönüşüm ve Suriyelilerin göçü nedeniyle büyük artış göstermeye başladı. Kentsel dönüşümün etkisi ile konut değiştirmek zorunda kalan ev sahiplerinin geçici konut ihtiyacı da kiraların Bursa'da artmasına yol açtı.
Özellikle Nilüfer'de kentsel dönüşümün yaşandığı mahallelerde satılık ve kiralık konut fiyatları deyim yerindeyse uçuşa geçmiş durumda.
Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi, dönüşüm yoğunluğunun yaşandığı bölgelerdeki fiyat artışının suni olduğunun önemle altını çiziyor. Bunun nedeni ise kira yardımı...
Bildiğiniz gibi dairesi kentsel dönüşüm kapsamına alınan mülk sahibine aylık 800 TL kira yardımı yapılıyor. Kira fiyatlarının yüksek olmasının en önemli nedenleri arasında bu da yer alıyor.
Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım'da site içerisindeki 3+1 dairenin fiyatı büyük değişkenlikler gösteriyor. Kentsel dönüşüm rüzgarıyla birlikte daha önce Nilüfer'de bin 200- bin 400 TL arasında olan kiralık daire fiyatları 2 bin TL'ye yükselmiş durumda. Osmangazi ve Yıldırım'da site içerisindeki 3+1 dairenin kirası ise bin ve bin 200 TL aralığında...
Mudanya'da deniz manzaralı evlerde kiralar, bin ile bin 600 lira arasında değişiyor. Denizi görmeyen yerlerde bu rakam bin liranın altına kadar düşebiliyor.
Oda Başkanı Erdal Çelebi'ye göre fiyat artışlarının nedeni dönüşüm atağı. Evi dönüşüme giren konut sahibi 2 yıl kirada oturacağını düşünerek hareket ediyor. Yapılan 800 TL kira yardımını da hesap ederek ev sahibinin söylediği rakama razı oluyor. Genellikle arsa bulunmayan bölgelerde de fiyatlar yükseliyor.
Bursa'da kira fiyatlarının yükselmesi ile birlikte satılık konut fiyatlarında da büyük artışlar yaşanıyor. 3+1 site içerisindeki bir dairenin fiyatı 280 bin TL'den başlayıp bir milyona kadar çıkabiliyor.
Fiyat artışlarında diğer bir neden ise Suriyelilerin göçü. Özellikle Çarşamba bölgesinde yoğun şekilde Suriyeli aileler yaşıyor. Bu bölgede ise kira fiyatları 700-900 TL.
Konuk fiyatlarının yükselişi böyle devam ederse kiracıları eylül ayında zor günler bekliyor. Hepimizin bildiği gibi okulların açılmasıyla birlikte kiralarda büyük artışlar yaşanıyor.

-Rektör Ulcay sözünü unutmuş!

Hiç kuşkusuz üniversitelerin birinci görevi bilim insanları yetiştirmek. Ancak Uludağ Üniversitesi'nde bilgi, teknoloji, spor ve sanat gibi bileşenleri görmek pek mümkün değil.
Yaklaşık 63 bin öğrencinin eğitim gördüğü Uludağ Üniversitesi'nin akademik başarılara imza atması da hayal gibi görünüyor.
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay'ın bilimsellikten uzak kararlar alması ,yaz okullarını kaldırması, bütünlemeleri ertelemesi de ayrı bir konu...
Üniversite yönetimi adını akademik başarıdan söz ettirmesi gerekirken, Bursa kamuoyunun karşısına farklı bir şekilde çıkıyor. Bu da Kükürtlü Wamtes Tesisleri...
Rektör Ulcay, turizmci Hasan Erdem'i 7 yıldır işlettiği tesisten çıkarıyor. Hasan Erdem, hem üzgün hem de çok kırgın. Çünkü, Ulcay'ın göreve geldiğinde verdiği hiçbir sözü tutmamasının şaşkınlığı içinde.
Hasan Erdem, tepkisini şöyle dile getiriyor: Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay göreve geldiği ilk günlerde tesislerimizi ziyaret ederek bizden özellikle alkolü kaldırmamızı talep etti. Biz de alkol aldığımız firmaya yüklü miktarda tazminat ödeme ve zarar etmeyi göze alarak rektörümüzün bu isteğini yerine getirdik. Kendisi bize "Alkolü kaldırın getirin yeni sözleşmeyi hemen imzalayayım" sözünü söylediği halde vakti geldiğinde yeni sözleşmeyi imzalamadı. Bizde söz senet gibidir. Ne yazık ki sayın rektörümüz ağzından çıkan bu sözü unutmuş.